Farklı yaşam seçenekleri, kent, çevre ve katılımcı iletişim: Cittaslow (Sakin şehir) Türkiye örneği
Different life options, city, environment and participatory communication: The case of Cittaslow (Slow city) Turkey
  1. Tez No: 927147
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HASDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Küreselleşmeyle birlikte toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel alanlardaki gelişmeler hız kazanmıştır. Küreselleşmenin olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz sonuçları da bulunmaktadır. Uluslararası ticaretin genişlemesi, bilginin yayılması, kültürel etkileşimin artması, iletişim süreçlerindeki engellerin ortadan kalkması ve toplumların görünmeyen ağlarla birbirine bağlanması küreselleşmenin olumlu etkileri arasındadır. Ancak küreselleşme aynı zamanda yerel kimliklerin kaybolmasına, kentsel yaşamın hızlanmasına ve çevresel tahribata da yol açmıştır. Bu sorunlara karşılık bireyler daha yaşanabilir yerler arama ihtiyacı hissetmişlerdir. 1999 yılında İtalya'da ortaya çıkan Cittaslow hareketi, yerel kültür ve kimliklerin kaybolma tehdidi karşısında bu arayışa bir yanıt olmuştur. Bu tez, Türkiye'deki Cittaslow hareketini kentsel yaşam, çevre ve katılımcı iletişim perspektiflerinden incelemektedir. Tez çalışması, örneklem olarak seçilen sakin şehirlerin sosyodemografik farklılıklarının ve dinamiklerinin Cittaslow hareketine yönelik görüşleri etkilediği varsayımına dayanmaktadır. Ayrıca tez çalışmasının bir diğer varsayımı Cittaslow hareketine katılım sürecinde bilgilendirme, katılım, toplumsal kabul, ekonomik etkiler, çevresel etkiler ve iş birliğinin büyük öneme sahip olduğudur. Çalışmanın verileri anket ve görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Türkiye'de seçilen yedi Cittaslow şehrinde yerel halkla anketler yapılırken, yerel yöneticilerle görüşmeler yapılmıştır. Anket çalışmasıyla yerel halkın Cittaslow hareketine yönelik yaklaşımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bulgular, seçilen sakin şehirlerin sosyodemografik özelliklerine ve dinamiklerine göre Cittaslow hareketine yönelik görüşlerin değiştiğini ortaya koymuştur. Ayrıca Cittaslow şehirlerinin yöneticileriyle yapılan görüşmeler, hareketin uygulanması ve sürdürülebilirliği konusunda daha ayrıntılı içgörüler sağlamıştır. Yerel yönetimlerden ve yerel halktan toplanan verilerin önemli benzerlikler gösterdiği belirlenmiştir. Buna göre, Türkiye'de Cittaslow hareketinin sürdürülebilirliğini sağlamada bilgilendirme, katılım, toplumsal kabul, iş birliği, ekonomik ve çevresel etkilerin oldukça önemli olduğu saptanmıştır. Sonuç ve tartışma bölümünde tez çalışması, daha önce yapılmış çalışmalarla birlikte değerlendirilmiş ve Cittaslow hareketinin sürdürülebilirliğini sağlamak için yerel yönetimlere ve yerel halka yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With globalization, developments in social, cultural, economic, and environmental fields have accelerated. Just as globalization has positive effects, it also has negative consequences. The expansion of international trade, the dissemination of information, the increase in cultural interaction, the elimination of barriers in communication processes, and the connection of societies through invisible networks are among the positive effects of globalization. However, globalization has also led to the disappearance of local identities, the acceleration of urban life, and environmental degradation. In response to these problems, individuals have felt the need to seek more habitable places. The Cittaslow movement, which emerged in Italy in 1999, has been a response to this search in the face of the threat of the disappearance of local cultures and identities. This thesis examines the Cittaslow movement in Turkey from the perspectives of urban life, the environment, and participatory communication. The thesis study is based on the assumption that sociodemographic differences and the dynamics of the slow cities selected as a sample affect the views towards the Cittaslow movement. In addition, another assumption of the thesis study is that information, participation, social acceptance, economic effects, environmental effects and cooperation are of great importance in the process of participation in the Cittaslow movement. The data of the study were collected using survey and interview methods. While surveys were conducted with local residents in seven selected Cittaslow cities in Turkey, interviews were conducted with local administrators. The aim of the survey was to determine the views of local people towards the Cittaslow movement. The findings revealed that the views towards the Cittaslow movement in the selected slow cities sample varied according to sociodemographic characteristics and dynamics. In addition, interviews with the managers of Cittaslow cities provided more detailed insights into the implementation and sustainability of the movement. It was determined that the data collected from local governments and local people showed significant similarities. Accordingly, it has been determined that information, participation, social acceptance, cooperation, economic and environmental impacts are very important in ensuring the sustainability of the Cittaslow movement in Turkey. In the conclusion and discussion section, the thesis study was evaluated together with previous studies and suggestions were made for local governments and local people to ensure the sustainability of the Cittaslow movement.