Öğrenme güçlüğü ve gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların okuma başarıları ile hızlı isimlendirme ve çalışma belleği performanslarının karşılaştırılması
Comparison of reading achievement, rapid naming and working memory performance in children with learning disabilities and developmental language disorder
- Tez No: 927146
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Okuma becerileri akademik başarının temelini oluşturur. Bu nedenle, çocukların okumada yaşadıkları güçlüklerin nedenlerinin belirlenmesi büyük önem taşır. Ayrıca, okuma becerilerinin gelişiminde etkili olan temel bilişsel becerilerin incelenmesi önemlidir. Hızlı isimlendirme ve çalışma belleği becerileri ile okuma başarısı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Okumada yaşanan güçlüklerin nedenlerinin belirlenmesi, bu çocuklara yönelik erken ve doğru müdahale programları planlanması açısından önemlidir. Bu araştırmada ikinci sınıfa devam eden öğrenme güçlüğü olan ve gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların okuma, hızlı isimlendirme ve çalışma belleği becerilerinin ve bu beceriler arasındaki ilişkilerin tipik gelişim gösteren akranları ile karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya ikinci sınıfa devam eden öğrenme güçlüğü olan 30 çocuk, gelişimsel dil bozukluğu olan 30 çocuk ve tipik gelişim gösteren 30 çocuk katılmıştır. Çocukların okuma becerileri Okuma ve Yazma Değerlendirme Bataryası (OYAB), hızlı isimlendirme becerileri Hızlı İsimlendirme Testi ve çalışma belleği performansları Çalışma Belleği Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerde grupların ilgili becerilerdeki performanslarını karşılaştırmak amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve beceriler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Sonuçlar, öğrenme güçlüğü olan çocukların okuma, hızlı isimlendirme ve çalışma belleği becerilerinde gelişimsel dil bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren akranlarından daha düşük performans sergilediklerini ve bu beceriler arasında orta düzeyde ilişkiler olduğunu göstermiştir. Gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların sadece kısa süreli bellek alanında tipik gelişim gösteren akranlarından düşük performans gösterdikleri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar alanyazın ve uygulamalar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading skills form the foundation of academic success. Therefore, identifying the reasons behind the difficulties children experience in reading is of great importance. Additionally, it is crucial to examine the key cognitive skills that influence the development of reading abilities. There is a strong relationship between rapid naming and working memory skills and reading success. Identifying the reasons for reading difficulties is important for planning early and accurate intervention programs for these children. This study aims to compare the reading, rapid naming, and working memory skills, as well as the relationships between these skills, of children with learning disabilities and developmental language disorders in second grade, with their typically developing peers. The study included 30 children with learning disabilities, 30 children with developmental language disorders, and 30 typically developing children, all in second grade. The children's reading skills were assessed using the Reading and Writing Assessment Battery (OYAB), their rapid naming skills were evaluated with the Rapid Naming Test, and their working memory performance was measured using the Working Memory Scale. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare the performance of the groups in the relevant skills, and Pearson correlation coefficients were used to examine the relationships between the skills. The results showed that children with learning disabilities performed worse than their peers with developmental language disorders and typically developing peers in reading, rapid naming, and working memory skills, and there was a moderate relationship between these skills. Children with developmental language disorders showed lower performance than their typically developing peers only in short-term memory. The findings are discussed in terms of the literature and practical implications