Kutadgu Bilig'de mutluluk ahlakı
Ethics of happiness' in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 927180
  2. Yazar: RUKİYE SANCAR KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmada, metodolojik olarak doküman analizi kullanılmıştır. Belgesel tarama olarak da bilinen doküman analizinde, var olan kayıt ve belgeler incelenerek veri elde edilmektedir. Doküman analizi, belli bir amaca dönük olarak kaynakları bulma, okuma, not alma ve değerlendirme işlemlerini kapsamaktadır (Karasar, 2005). Bir başka ifadeyle doküman analizi, basılı ve elektronik (bilgisayar tabanlı ve internet erişimli) materyallerin incelenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde gerçekleşen bir dizi işlemdir. Bu süreç ayrıca, araştırılması hedeflenen olgu ya da olgular hakkında bilgi içeren yazılı materyallerin incelenmesi olarak da tanımlanmaktadır (Yıldırım & Şimşek, 2013). Aynı zamanda resmi ya da özel kayıtların toplanması, sistematik olarak incelenmesi ve değerlendirilmesidir (Ekiz, 2015). Diğer bir tanıma göre ise doküman analizi, birincil araştırma verileri kaynağı olarak çeşitli yazılı metin biçimlerini toplamak, gözden geçirmek, sorgulamak ve analiz etmektir. Kısacası, araştırma konusu hakkında diğer kişi ya da kurumlar tarafından yazılmış, hazırlanmış ya da yaratılmış çeşitli yazı, belge, yapım veya kalıntının toplanması ve incelenmesi doküman analizi olarak kabul edilmektedir (Seyidoğlu, 2016). Bu çalışmada konu ile alakalı tez, makale, kitap taramaları yapılmıştır. Konuyla alakalı eserler incelenmiştir. Bir taslak metin oluşturulmuştur. Konunun özü belirlenip konu dışı kavramlardan çalışma arındırılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında ortaya çıkacak ürünün özgün olmasına dikkat edilerek titizlikle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, document analysis was used methodologically. In document analysis, also known as documentary scanning, data is obtained by examining existing records and documents. Document analysis includes the processes of finding, reading, taking notes and evaluating sources for a certain purpose (Karasar, 2005). In other words, document analysis is a series of processes that occur during the examination and evaluation of printed and electronic (computer-based and internet-accessible) materials. This process is also defined as examining written materials containing information about the phenomenon or phenomena that are targeted to be investigated (Yıldırım & Şimşek, 2013). It is also the collection, systematic examination and evaluation of official or private records (Ekiz, 2015). According to another definition, document analysis is the collection, review, query and analysis of various forms of written text as a primary source of research data. In short, the collection and examination of various writings, documents, works or remains written, prepared or created by other people or institutions about the research subject is considered document analysis (Seyidoğlu, 2016). In this study, theses, articles and books related to the subject were scanned. Works related to the subject were examined. A draft text has been created. The essence of the subject has been determined and the study has been cleared of extraneous concepts. In the light of the information obtained, the product that will emerge has been studied meticulously, making sure that it is original.