Günter Grass'ın Yüzyılım adlı yapıtının mikro tarih anlatı bağlamında değerlendirilmesi ve tanık bakış açısı
Evaluation of Günter Grass's 'My Century' in the context of microhistory narrative and the second person narrator
  1. Tez No: 927181
  2. Yazar: NAZAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY KAYĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alman yazınının önemli isimlerinden ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olan Günter Grass'ın, Yüzyılım adlı yapıtı, 20. yüzyılda yaşanan tarihi olayları sıradan insanların gözünden anlatan yüz kısa hikâyeden oluşan bir yapıttır. Tarihsel bir portre çizdiğini söyleyebileceğimiz yapıt, yüz bölümden oluşmaktadır. Yapıttaki her bölümün başlığı o yılın adını almıştır. Günter Grass'ın, sadece büyük insanları ve zaferleri değil, kaybedenleri ve sıradan yaşamları konu edindiği bu yapıtında 20. yüzyılı nasıl değerlendirdiğini de görmek mümkündür. Postmodern dönemle birlikte 20. yüzyılın sonlarına doğru daha fazla gündeme gelen mikro-tarih, geleneksel tarihten farklı olarak, merkezine sıradan insanları ve gündelik yaşamı koyar. Yüzyılım'da yüz kısa hikâyenin farklı sosyal sınıflardan anlatıcıları vardır. Kişisel deneyimlerini anlatan bu anlatıcılar gündelik sıradan yaşamlarını, günlük problemlerini anlatırken aynı zamanda Almanya'nın tarihini de aktarırlar. Bu çalışmada, farklı bir anlatıcı ve sıra dışı bir kurgu ile karşımıza çıkan Yüzyılım yapıtı, mikro tarih yansımaları bağlamında incelenecektir. Bu tez Yüzyılım adlı yapıtı hem bir edebi eser olarak hem de sosyo-kültürel bir metin olarak mikro-tarih bağlamda bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Çeşitli teknik gelişmeler, mimari, kadınların çalışma şartları, ekonomik sıkıntılar, savaşlar, felaketler, ünlü yazarlar, çevresel sorunlar gibi çok çeşitli konulara sahip temalardan oluşan Yüzyılım yapıtı mikro-tarih bağlamında incelenmesi için güçlü bir zemin sunmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde hem kendi ülkesinde hem dünya yazınında adından başarıyla söz ettirmiş olan Günter Grass'ın yaşamöyküsüne ve yazınsal kişiliğine değinilerek Alman yazınındaki önemine de vurgu yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Holokost, geçmişle hesaplaşma, bellek kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kavramlarla birlikte, Günter Grass'ın Yüzyılım adlı yapıtında sıradan insanlar ve onların yaşamları incelenirken arka planda da Almanya'nın 20. yüzyıl tarihi de ele alınmıştır. Mikro-tarih incelemesi noktasında kültürel çalışmalara yer verilmiş ve tanık bakış açısı çözümlemeleri yapılmıştır. Çalışmada metin çözümleme odaklı ve karma bir inceleme yöntemi kullanılmış, hikâyeler çözümlenerek genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Günter Grass, one of the important names in German literature and winner of the Nobel Prize in Literature, has a work called My Century, which consists of one hundred short stories that tell the historical events of the 20th century through the eyes of ordinary people. The work, which can be said to draw a historical portrait, consists of one hundred chapters. Each chapter is titled after the year. It is possible to see how Günter Grass evaluates the 20th century in this work, which deals not only with great people and victories, but also with losers and ordinary lives. Micro-history, which became more popular towards the end of the 20th century with the postmodern period, puts ordinary people and everyday life at its center, unlike traditional history. The one hundred short stories in My Century have narrators from different social classes. These narrators, who tell their personal experiences, tell about their ordinary lives and daily problems while also conveying the history of Germany. In this work, the work of Yüzyılım, which also presents us with a different narrator and an extraordinary plot in each story, will be examined in the context of micro-historical reflections.This thesis aims to conduct an in-depth analysis of the work of Yüzyılım both as a literary work and as a socio-cultural text in a micro-historical context. Consisting of themes with a wide range of subjects such as various technical developments, architecture, women's working conditions, economic difficulties, wars, disasters, famous writers, and environmental problems, the work of Yüzyılım provides a strong ground for examination in the context of micro-history. In the first part of this study, the life story and literary personality of Günter Grass, who has successfully made a name for himself both in his own country and in world literature, are touched upon, and his importance in German literature is emphasized. In the second part, the concepts of Holocaust, reckoning with the past, and memory were tried to be explained. Along with these concepts, in this study, ordinary people and their lives were examined in Günter Grass's work My Century, while the 20th century history of Germany was also taken into consideration in the background. In terms of micro-history, cultural studies were included and witness perspective analyses were made. In the study, a mixed analysis method focused on text analysis was used, and the stories were analyzed and a general evaluation was made.