Gestasyonel diyabet tanısı alan gebelere verilen evde ebelik bakımının tutum ve öz bakımları üzerine etkisi
The effect of home midwifery care given to pregnant women diagnosed with gestational diabetes on their attitude and self-care
- Tez No: 927203
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE GÖKYILDIZ SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Randomize kontrollü deneysel tipte yapılan bu araştırma, gestasyonel diyabet tanısı konulan gebelere sürekli ebelik bakım modeline dayalı verilen evde ebelik bakımının gebelerin tutum ve öz bakımları üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 27 müdahale ve 28 kontrol grubu ile yürütülmüştür. Veriler Gebe Tanıtım Formu, Gestasyonel Diyabette Niyet, Tutum ve Davranış Ölçeği (GDNTD-Ö) ve Diyabet Öz-Bakım Aktiviteleri Anketi (DÖBA) ile toplanmıştır. Müdahale grubuna 6 kez ev ziyareti yapılarak sürekli ebelik bakım modeline dayalı bakım ve eğitim, kontrol grubuna rutin klinik bakım verilmiştir. Gruplar arasında sosyo-demografik ve obstetrik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı, müdahale ve kontrol grubundaki gebelerin benzer özelliklere sahip olduğu görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of home midwifery care given to pregnant women diagnosed with gestational diabetes based on the continuous midwifery care model on the attitudes and self-care of pregnant women. The study was conducted with 27 intervention groups and 28 control groups. Data were collected with the Pregnant Women Introduction Information Form, Gestational Diabetes Intention, Attitude and Behavior Scale (DIAB-Q) and Diabetes Self-Care Activities Questionnaire (DSCAQ). The intervention group received 6 home visits and received care and education based on the continuous midwifery care model, while the control group received routine clinical care. It was observed that there was no statistically significant difference between the groups in terms of socio-demographic and obstetric characteristics, and that the pregnant women in the intervention and control groups had similar characteristics (p>0.05).