Sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda verilen uyku hijyeni eğitiminin uyku kalitesi ve menopozal semptomlar üzerine etkisi
The effect of sleep hygiene education given in line with the health promotion model on sleep quality and menopausal symptoms
  1. Tez No: 927204
  2. Yazar: ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırma sağlığı geliştirme modeli doğrultusunda verilen uyku hijyeni eğitiminin uyku kalitesi ve menopozal semptomlar üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma Türkiye'nin doğusunda bulunan bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 45-59 yaş arasındaki 70 menopozal kadın ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (35 müdahale, 35 kontrol). Araştırma verileri Kişisel Tanıtım Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSÖ) ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplandı. Müdahale grubunda yer alan kadınlara 2 hafta arayla 2 oturumda uyku hijyeni eğitimi verildi. Kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmadı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, pearson ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ve anova analizi kullanıldı. Bulgular: Menopoz döneminde 45-59 yaş arasında olan müdahale ve kontrol grubundaki kadınların MSÖ ve PUKİ ölçeklerinden aldıkları ön test puan ortalamalarının istatistiksel açıdan benzer olduğu belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of sleep hygiene education given in line with the health promotion model on sleep quality and menopausal symptoms. Method: The study was conducted as a randomized controlled trial with 70 menopausal women aged 45-59 years enrolled in a Family Health Center in eastern Turkey (35 experimental, 35 control). Data were collected using the Personal Information Form, Menopausal Symptoms Rating Scale (MRS) and Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI). Women in the experimental group received sleep hygiene training in 2 sessions 2 weeks apart. No intervention was given to the control group. In addition to descriptive statistics, Pearson' schi-square test, t-test for dependent and independent groups, and ANOVA analysis were used to analyze the data. Results: The mean pretest scores of the women in the experimental and control groups, who were between the ages of 45-59 years during menopause, were statistically similar (p>0.05).