Bilgi teknolojisi felaket kurtarma planlamasının fenomenolojik yaklaşımla incelenmesi: Kamu üniversiteleri örneği
Examining information technology disaster recovery planning with phenomenological approach: The case of public universities
- Tez No: 927208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAMİL KABAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin amacı, kamu üniversitelerinde bilgi teknolojileri (BT) felaket kurtarma planlarının geliştirilmesine yönelik stratejiler hakkında bilgi sağlamaktır. Araştırmanın temel hedefi, kamu üniversitelerinin felaket durumuna hazırlık süreçlerini daha iyi anlamak ve bilgi teknolojileri açısından felaket kurtarma planlarının etkinliğini, olumlu veya olumsuz yönde etkileyen faktörleri fenomenler yardımıyla tespit etmeye çalışmaktır. Bu kapsamda hazırlanan çalışmamız, Türkiye'deki kamu üniversitelerinden rastgele örneklemeyle seçilen, en az üç yıl BT felaket kurtarma planı geliştirme deneyimine sahip, bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak katkı sağlayan on kişiden oluşmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji kullanılmıştır. Veriler, katılımcılara uygulanan görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi, tematik analiz yöntemi ile yapılmıştır. Katılımcıların gözlemleri ve deneyimleri analiz edilerek, elde edilen bulgulara göre, BT felaket kurtarma planı oluşturma sürecinde akademik ve teknik bilgi birikiminin faydalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, felaket kurtarma planı geliştirme sürecini zorlaştıran en önemli faktörlerin başında mali kaynaklarla ilgili kısıtlamalar yer almaktadır. Bu bulgular, literatüre felaket kurtarma planlarının geliştirilmesi sürecine dair nitel verilerle katkı sağlamaktadır. Son olarak elde edilen bulgular, literatürdeki diğer teorik verilerle karşılaştırılarak benzerlikler ve farklılıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore strategies for developing Information Technology (IT) disaster recovery plans in public universities. The primary objective is to deepen the understanding of disaster preparedness processes in these institutions and to identify factors, through phenomenological analysis, that influence the effectiveness of IT disaster recovery plans. Ten IT staff members from public universities in Turkey, selected via random sampling, participated in the study, all with at least three years of experience in developing IT disaster recovery plans. A qualitative research design, specifically phenomenology, was used to collect data through interviews, which were analyzed using thematic analysis. The findings suggest that both academic and technical expertise are essential in the IT disaster recovery planning process. Financial resource limitations were also identified as a major challenge. These results contribute to the existing literature on disaster recovery planning. Lastly, the findings were compared with theoretical data in the literature to highlight similarities and differences.