Yeşil bilgi teknolojisi, özel bulut ve karma bir sanallaştırma uygulaması: Orman Genel Müdürlüğü
Green IT, application of private cloud and a hybrid virtualization: General Directorate of Forestry
  1. Tez No: 389586
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖKLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MURAT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Yirminci yüzyılın en hızlı gelişimi ve değişimi, hiç şüphesiz ki bilişim alanında yaşanmıştır ve yaşanmaya devam etmektedir. Bilişim kavramının son yıllarda en az küresel ısınma kadar insanoğlunun hayatını etkileyen ve bundan sonra da etkileyecek olan bir kavram olarak karşımıza çıktığı görülmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte donanım maliyetlerinin de ucuzlamasıyla kurumlardaki bilgisayar sayısı sürekli olarak artmaktadır. Ayrıca veri merkezlerindeki fiziksel sunucu sayısının artması ile bu sunucuların yönetimi, bakımı daha da zorlaşmaktadır. Fiziksel sunucu sayısının fazla olduğu kurumlarda başta enerji, soğutma maliyetleri olmak üzere birçok alanda giderler sürekli olarak artmaktadır. Sunucu sayılarının artmasına paralel olarak çevreye verdiği zarar ve yaymış olduğu ısı oranı da yükselmektedir. Bilgisayarların, sunucuların, elektrikli ve elektronik cihazların çalışmasından salgılanan karbonun ekonomimize ve çevreye verdiği zararların uygun kullanımlar ile minimize edilmesi gerekmektedir. Sanallaştırma teknolojilerinin uygulanması ile kurumlarda kullanılan fiziksel sunucu sayıları azaltılmakta, enerji maliyetleri düşürülmekte, daha az makine ile daha çok iş yapılarak kaynakların verimli kullanılması sağlanmaktadır. Daha az fiziksel donanım kullanılması ile satın alma, enerji, soğutma başta olmak üzere birçok alanda tasarruf edilmektedir. Yapılacak planlı çalışma öncesinde sunucunun anlık görüntüsü alınarak çalışmadan kaynaklanan herhangi bir sorun çıkması durumunda birkaç dakika içerisinde önceki durumuna dönülebilmektedir. Fiziksel sunucularımızda çalışma yapılması gerektiğinde sunucunun bakım moduna alınması ile üzerindeki iş yükleri diğer sunuculara kaydırılarak hizmet kesintisi yaşamadan çalışma yürütülebilmektedir. Felaket durumunda veri merkezindeki sistemler otomatik olarak felaket kurtarma merkezinden çalışmaya devam edebilmektedir. Bu tez çalışmasıyla öncelikle Yeşil Bilgi Teknolojisi, Yeşil Bilişim?de enerji kullanımı, bu konuda ki dünyada ve Türkiye de yapılan çalışmalar, alınabilecek önlemler genel olarak incelenmiştir. Yeşil Bilişimde önemli bir rol üstlenen sanallaştırmaya ilişkin tanımlar, tipler, yarar getirebilecek kullanımlar, bu kullanımlara ilişkin olarak dikkat edilmesi gereken noktalar, süreç ve yöntemler, uygulama örnekleri, güvenliğin sağlanması ile ilgili konular, sanallaştırmanın BT birimlerine hitap edebilecek tipleri, katma değerleri, uygulama alanları araştırılmış ve bunlardan bazıları bir kamu kurumu olan Orman Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinde kurulmuş, uygulamalar yapılmış, mevcut sanallaştırma ortamı test edilerek, daha optimum hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development and changes of the twentieth century, there was no doubt that the IT field, and continue to happen. Computing the concept of global warming in recent years, at least until that affect the lives of human beings and then we come across a concept that seems to affect. Cheapening the cost of the hardware along with the advancing technology institutions in the number of computers is continuously increasing. In addition to increasing the number of physical servers in the data centers of these servers management, maintenance more difficult. Than the number of physical servers in the institution, especially energy and cooling costs in many areas, including increased costs are constantly. The increase in the number of servers in parallel, and the harm to the environment or the heat rate was also rises. Computers, servers, carbon is released from the work of electrical and electronic equipment on the environment damages the economy and should be minimized by appropriate uses. With the implementation of virtualization technology is used in institutions to decrease the number of physical servers, less machine efficient use of resources by making more jobs are provided. By using less physical hardware purchases, power and cooling savings are especially in many areas. A single image file and it is possible to manage desktops. Transition of the operating system, applications, commissioning of the new version can be implemented in a practical manner. Physical and virtual environments from a single interface can be managed. Planned work to be done before taking a snapshot of the server running in the event of any problems arising within a few minutes can be returned to its previous state. Disaster recovery data center disaster, the system automatically from the center can continue to work. This thesis primarily with Green Knowledge Technology, using the energy in Green Informatics; the labours about this subject which have been done in Turkey and in the World and the actions are taken were generally researched. The definitions for virtualization which are assuming a major role in Green Informatics, types, the usages that are bringing benefit, the points to take into consideration for these usages, process and procedures, the implementation instances the subjects about procuring the security, the types of virtualization over the General Directorate of Forestry which is the one of the public establishment; the applications which have been done; the available virtualization stage was tested and were rendered more optimum.