Sanal sunucu sistemlerinde felaket kurtarma yönetimi ve felaket kurtarma plan önerisi
Disaster recovery management in virtual server systems and disaster recovery plan sugestion
- Tez No: 433049
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri doğrultusunda işletmeler müşterilerine ya da kullanıcılarına bu teknolojiler üzerinden hizmet sunabilmek için sunucu sistemlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Artan iş hacimleri, müşteri ve kullanıcı sayılarına paralel olarak fiziksel sunucu ihtiyaçları da artış göstermiştir. İşletmeler gelişen bu durum karşısında artan fiziksel sunucu hizmetleri taleplerini karşılamak için yapacakları yeni yatırım giderlerinin önüne geçebilmek için sunucu sanallaştırma teknolojilerini kullanmaya yönelmiştirler. İşletmelerin iş yükünün büyük bir bölümünü üstlenen bu sunucu sistemlerinin önemi her geçen gün daha da artarak işletme devamlılığının en kritik maddelerinden biri haline gelmiştir. İşletmeler bu durumu dikkate alarak sanal sunucu sistemlerinin hizmet sürekliliğinin sağlanması ve oluşabilecek teknik ya da doğal afet durumlarında hizmet kesintisi ve veri kaybı yaşanmaması için en etkin felaket kurtarma yöntemine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu Tez çalışmasında“ fiziksel Sunucu sistemlerinin; gelişen teknoloji ve işletmelerde artan iş hacmine paralel olarak getirdiği zorluklar, sanal sunucu sistemlerinin; sunucu hizmetlerine getirdiği esnek ve kolay yönetim yapısının yanı sıra sanal sunucu sistemlerinde etkin felaket kurtarma yönetimi ve felaket kurtarma yönetimi için bir plan önerisinde bulunulması ”araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the developing information and communication technologies of today's world, companies, to be able to provide services for their customers or users, are in need of server systems. In parallel with the increasing amount of bussiness, customers and users; there is a considerable increase in the need of physical servers. Companies, in order to supply the improved demands of physical servers and to avoid new expenses required, are generally heading for the ussage of virtual server technologies. The perominence of these virtual systems, that assume the major part of the workload is increasing day by day, making the systems the most critical part of the companies. Taking all these into consodiraiton, companies need a powerfull disaster recovery management to supply bussiness continutiy and to avoid data loss or lock of access in a possible disaster situtaion. In this thesis; on one side the difficulities of using physical servers in parallel with the developing technologies and increasing workload, on the other side, the flexibility and easy management structure of virtual server systems are researched; along with active disaster recovery management strategies by giving a disaster recovery management plan sample.