Anadolu masallarında kıskançlık
Jealousy in Anatolian Tales
  1. Tez No: 927220
  2. Yazar: FEYZA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sözlü anlatım türleri içinde yer alan masallar, içinde şekillendiği toplumun kültüründen derin izler taşır. Kahramanlarının iyi ve kötü olmak üzere iki temel kutupta toplandığı bu tür, halk içinde her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Masal kahramanların iyi ya da kötü olarak değerlendirilmelerinde duygularının ve bu duygularından hareketle gerçekleştirdikleri eylemlerinin etkisi büyüktür. Sembolik bir anlatıma sahip olan masallarda olağanüstü olay ve kişilere yer verilse de masallar gerçek yaşamdan izler taşır. Masalı dinleyen çocuk ve yetişkinler, masalda yaşananları kendi yaşamları ile bağdaştırarak bazı çıkarımlarda bulunurlar. Yapılan çalışmayla kıskançlık duygusu tanımlanarak Anadolu masalları üzerinden bu duygu somutlaştırılacaktır. Bu sayede özellikle soyut düşünme becerisi gelişmemiş okul öncesi dönemdeki çocuklar iyi ve kötü davranışı ayırt edebilecektir. İyi kalpli masal kahramanının kötü karakterle mücadele edip sonunda kazanması, çocuğu gerçek hayatta iyi olanın yanında durması konusunda yönlendirir. Bu çalışmayla eğitimsel, sosyolojik, kültürel ve dilsel pek çok işlevi bulunan masallar aracılığıyla bireylerin gelişimine katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tales, which are among the concise narrative types, carry deep traces of the culture of the society in which they are shaped. This genre, in which its heroes are gathered in two basic poles, good and bad, has always had an important place in the public. Emotions and the actions they take based on these feelings have a great impact on the evaluation of fairy tale heroes as good or bad. Although extraordinary events and people are included in the tales, which have a symbolic expression, the tales carry traces of real life. Children and adults listening to the tale make some inferences by associating the events in the tale with their own lives. With the study, the feeling of jealousy will be defined and this feeling will be embodied through Anatolian tales. In this way, especially preschool children whose abstract thinking skills are not developed will be able to distinguish between good and bad behavior. When the kind-hearted fairy tale hero fights the villain and eventually wins, he guides the boy to stand by the good in real life. With this study, it is aimed to contribute to the development of individuals through tales that have many educational, sociological, cultural and linguistic functions.