Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin ideolojik temeli ve siyasi faaliyetleri(1978-1981)
Political activities of the workers and Peasants Party of Türkiye
  1. Tez No: 927238
  2. Yazar: ELİF ZEHRA İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Doğu Perinçek, Türkiye İşçi Köylü Partisi'ni kurmadan önce Aydınlık dergisinin bünyesinde etkili bir yazardı. Gençlik hareketleriyle sosyalist fikirler sokağa taşınınca Aydınlık içinde çok etkili olan Perinçek grubu buna karşı çıktı. Diğer sol oluşumlar tarafından bu durum hoş karşılanmadı ve Aydınlık dergisi içinde parçalanmalar yaşandı. Dergiden ayrılan Perinçek grubu, Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) adıyla yeni bir dergi açtılar. Diğer yandan Perinçek'in öncülüğündeki grup, illegal Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi'ni kurdular. Böylece Aydınlık içinde gerçekleşen ayrılık daha da derinleşmiş oldu. Diğer sosyalist oluşumlardan farklı olarak bu parti Türkiye'deki sorunların çözümünü kırlarda yaşayan köylülerin şehirlere hâkim olmasında görüyordu. Yani PDA hareketi, Türkiye'yi yarı-sömürge olarak görüyor ve toprak devriminin yapılmasını istiyorlardı. Bu toprak devriminin temel gücünü de köylüler oluşturacaktı. Bunun en güzel örneği de onlar için Çin'de iktidara gelen Çin Komünist Partisi'nin ortaya koyduğu yönetimdi. Partinin başında olan lider Mao Zedong ise onlar için kutsal bir isimdi. Ortaya koyduğu Maoizm ideolojisi, TİİKP'ye göre Türkiye Devleti'nin de sorunlarını çözecek felsefeyi taşıyordu. 12 Mart 1971 muhtırasıyla illegal Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi kapatıldı. İleri gelen üyeleri tutuklandı. İlerleyen yıllarda genel af ile dışarı çıkan parti üyeleri yarım kalan siyasetlerini devam ettirmek için yine Perinçek öncülüğünde Türkiye İşçi Köylü Partisi'ni kurdular. Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi'nin legal versiyonu olan Türkiye İşçi Köylü Partisi ideolojik anlamda illegal dönemdeki düşünceleri savunsa bile birçok konuda görüşlerini değiştirecektir. Legal düzlemde parti illegal haline oranla daha milliyetçi bir politika izleyecek hatta birçok konuda illegal parti zamanında savunduğu düşünceleri çürütecektir. Tezimizde TİKP'nin ortaya koyduğu siyaset ve Mao Zedong'tan etkilenerek Türkiye'de gerçekleştirmek istediği devrim anlayışı ortaya konulacak, Türk sosyalist hareketine ne gibi katkılarının olduğu tespit edilecek ve partinin gerçekleştirdiği siyasi faaliyetler incelenecektir. Diğer yandan Parti'nin siyasi faaliyetleri merkeze konularak Türkiye de yaşanılan sosyalist hareketler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Doğu Perinçek was an influential writer for the magazine Aydınlık before he founded the Workers Peasants Party of Türkiye. When youth movements brought socialist ideas to the streets, the Perinçek group, which was very influential in Aydınlık, opposed this. Other leftist formations did not take kindly to this situation and Aydınlık magazine was torn apart. The Perinçek group left the magazine and started a new magazine called Proleter Devrimci Aydınlık (PDA). On the other hand, the group led by Perinçek founded the illegal Revolutionary Workers Peasants Party of Türkiye. Thus, the split within Aydınlık deepened even further. Unlike other socialist formations, this party saw the solution to the problems in Turkey in the domination of the cities by the peasants living in the countryside. In other words, the PDA movement saw Turkey as a semi-colony and wanted a land revolution. The main force of this land revolution would be the peasants. For them, the most exemplary example of this was the government put forward by the Chinese Communist Party that came to power in China. The leader of the party, Mao Zedong, was a sacred name for them. According to the party, the ideology of Maoism he put forward carried the philosophy that would solve the problems of the Turkish state. With the March 12 memorandum, the illegal Revolutionary Workers Peasants Party of Türkiye was shut down. Its leading members were arrested. In the following years, the party members who were released with a general amnesty founded the Workers Peasants Party of Türkiye under the leadership of Perinçek in order to continue their unfinished politics. The Workers Peasants Party of Türkiye, the legal version of the Revolutionary Workers Peasants Party of Türkiye, would ideologically defend the ideas of the illegal period, but would change its views on many issues. At the legal level, the party will pursue a more nationalist policy compared to its illegal form and will even refute the ideas it defended during the illegal party period on many issues. In our thesis, the understanding of the revolution that the Workers Peasants Party of Türkiye wanted to realize will be revealed, its contributions to the Turkish socialist movement will be determined and the political activities carried out by the party will be examined. On the other hand, the Party's political activities will be centered on the socialist movements in Türkiye.