Viyolonsel eğitiminde kullanilan sebastian lee'nin '40 easy studies for violoncello, op.70' etüt kitabının öğrenme kazanımları yönünden incelenmesi
An analysis of sebastian lee's '40 easy studies for violoncello op.70' in terms of learning outcomes
  1. Tez No: 927239
  2. Yazar: GÖKSUN GİRİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDAGÜL KAPÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmada; Sebastian Lee Op.70“40 Easy Studies for Violoncello”adlı etüt kitabında yer alan toplam 40 etüde ilişkin öğrenme kazanımlarının tespit edilmesi ve uygulamalara yönelik önerilerin verilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel desende doküman incelemesi olarak tasarlanmış ve elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, sağ el yay tekniklerine, sol el tekniklerine ve müzikal unsurlara ilişkin öğrenme kazanımlarına yönelik tespitler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda etüdün tamamını oluşturan 40 etütte, sağ el yay tekniklerine ilişkin; legato, detache ve staccato uygulamaları tespit edilmiştir. Sol el tekniklerine ilişkin; uygulamaların tüm etütlerde çoğunlukla 1. konumda sadece üç etütte 2. konumda kısa uygulamalar gerçekleştirilmiş, farklı tonlarda gam, dizi, arpej, üçlü aralık, kent basma, açık konum, çift ses, akor (üçlü ve dörtlü) uygulamaları saptanmıştır. Müzikal kazanımlara ilişkin ise; forte, mezzo forte, piano, crescendo, decrescendo, dolce legato, dolce, leggiero, aksan (vurgu), fortissimo uygulamaları tespit edilmiştir. Tespit edilen öğrenme kazanımlarının, temel davranışları oluşturan beceriler olduğu, etüt kitabının aşamalı bir şekilde basitten karmaşığa ilerlediği ve etüt kitabının tamamında eşlik partisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda incelenmiş olan etüt kitabının başlangıç ve orta seviyeye uygun sağ el yay tekniklerini, sol el tekniklerini ve müzikal unsurlara ilişkin temel davranışları destekleyici ve geliştirici nitelikte olduğu söylenebilir. Araştırmanın, bu etüt kitabını çalışmak isteyen öğrencilere ve benzer konularda araştırmalar yapacak olan araştırmacılara önemli faydalar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the learning outcomes associated with the 40 etudes included in Sebastian Lee's“40 Easy Studies for Violoncello Op.70”and make practical recommendations. The study was designed as a qualitative document analysis, and descriptive methods were used to analyze the data. Learning outcomes concerning right-hand bow techniques, left-hand techniques, and other musical elements were identified. Based on the findings obtained, in the 40 études that make up the entire study, the following techniques related to the right hand were identified: legato, détaché, and staccato. Regarding the left-hand techniques, it was found that in the majority of études, exercises were mainly performed in the 1st position, with only three études featuring brief exercises in the 2nd position. Additionally, various applications were observed in different tonalities, including scales, arpeggios, intervals of thirds, thumb position, open positions, double stops, and chords (triads and tetrads). Regarding musical achievements, the following were identified: forte, mezzo forte, piano, crescendo, decrescendo, dolce legato, dolce, leggiero, accents (emphasis), and fortissimo. Findings showed that the learning outcomes identified were the main skills that made up the basic behaviors, the etude book progressed from simple to complex in a gradual manner, and there were accompaniment parts throughout the book. This leads to the conclusion that the book under study supports and helps develop basic behaviors related to right-hand bow techniques, left-hand techniques, and other musical elements suitable for beginner and intermediate levels. This study is expected to benefit students who study this etude book and researchers who conduct studies on similar topics.