Uzaktan eğitimde öğrenme yönetim sistemlerinin etkin kullanımı ve Atatürk Üniversitesinde bir araştırma
Effective use of learning management systems in distance education and a research at Atatürk University
  1. Tez No: 927243
  2. Yazar: MEHMET AKİF KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DURSUN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Öğrenme Yönetim Sistemleri, üniversitelerde öğretim süreçlerini desteklemek amacıyla geliştirilen önemli dijital platformlardır. Bu sistemler, öğrencilere ve akademik personele ders materyallerine erişim, not takibi ve iletişim gibi birçok işlev sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, uzaktan eğitimde öğrenme yönetim sistemlerinin etkin kullanımını incelemeyi ve Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin Ders Bilgi Sistemi (DBS) kullanımına yönelik memnuniyet düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, öğrencilerin DBS kullanım memnuniyetlerini cinsiyet, yaş, sınıf, bölüm, erişim yapılan cihaz ve lokasyon gibi demografik faktörlere göre analiz etmektedir. Ayrıca bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde lisans seviyesinde öğrenim gören örgün 413 öğrenciye ölçek uygulanmış ve nicel veri analiz yöntemi kullanılarak SPSS programında analiz edilmiştir. Öğrencilerin DBS kullanımına yönelik memnuniyet düzeyleri, farklı demografik değişkenlere göre incelenmiş ve sonuçlar, uzaktan eğitimin verimliliği ve öğrenme yönetim sistemlerinin etkin kullanımı açısından önemli bulgular sunmuştur. Çalışmanın sonunda, uzaktan eğitimde kullanılan öğrenme yönetim sisteminin etkin kullanımının eğitim kalitesini artırmada belirleyici bir role sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Ancak, bu sistemin tam potansiyelini gerçekleştirebilmesi için sürekli gelişime ve iyileştirmeye ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Learning Management Systems are important digital platforms developed to support teaching processes in universities. These systems offer many functions to students and academic staff such as access to course materials, grade tracking and communication. The aim of this study is to examine the effective use of learning management systems in distance education and to evaluate the satisfaction levels of Atatürk University Faculty of Economics and Administrative Sciences students towards the use of Course Information System. The study analyzes students' satisfaction with the use of Learning Management Systems according to demographic factors such as gender, age, class, department, access device and location. In addition, in this study, the scale was applied to 413 formal undergraduate students studying at Atatürk University Faculty of Economics and Administrative Sciences and analyzed in SPSS program using quantitative data analysis method. Students' satisfaction levels with the use of Learning Management Systems were analyzed according to different demographic variables and the results provided important findings in terms of the efficiency of distance education and the effective use of learning management systems. At the end of the study, it clearly shows that the effective use of the learning management system used in distance education has a decisive role in improving the quality of education. However, it is concluded that this system needs continuous development and improvement to realize its full potential.