Uzaktan eğitim ve öğrenme yönetim sistemlerinin karşılaştırılması
Distance education and comparison of learning management systems
- Tez No: 307658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yirmi yılda, internet kullanımının artması eğitime olumlu bir etki yapmıştır.Öğrencilerin öğrenme becerileri yeni teknolojilerin kullanımı ile artmıştır Gelenekseleğitim sistemi, öğrencilerin eğitim ihtiyaçları için yetersiz kalmıştır. Bilgisayar veinternet teknolojilerinin eğitimde yoğun bir şekilde kullanılması ile modern uzaktaneğitim başlamıştır. Böylece, eğitim sisteminde yer ve zaman kısıtlamalar ortadankalkmıştır. Öğrenciler bilgiye her zaman ve her yerden ulaşabilmektedir.Uzaktan Eğitimde, Öğrenme Yönetim Sitemleri(LMS) çok önemli bir yeresahiptir ve sanal öğrenme ortamı olarak bilinir. Bu sistemde, öğretim sürecininplanlanması, uygulanması ve değerlendirmeler sanal ortamda yapılır. İletişimi internetüzerinden sağlanan bu işlemlerin tamamı, LMS yazılımları kullanılarak yapılırAçık kaynak kodlu yazılımlar bilgi ve iletişim teknolojilerinde çok çeşitlifırsatlar yaratır. Bu fırsatlar, uzaktan eğitimin LMS yazılımları için de geçerlidir. Butezde, farklı açık kaynak kodlu LMS yazılımları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.Ayrıca bu yazılımların detaylı bir karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Past two decades, the increasing usage of the Internet has a positive effect oneducation. The students' learning skills has increased with the use of new technologies.The traditional education system was insufficient for the needs of the education ofstudents. The modern distance education has begun with heavy use of computer andinternet technologies in education. Thus, location and time constraints have beeneliminated in this training system. Students can access knowledge anytime andanywhere.In Distance Education, Learning Management Systems (LMS) has a veryimportant place and is known as a virtual learning environment. In this system,planning, application, evaluation in the teaching process is done in a virtualenvironment. All of these operations is provided on the internet communication, is doneusing LMS software.The open-source software for information and communication technologiescreates opportunities of a wide variety. These opportunities also applies to distanceeducation LMS software. In this thesis, the information about different open-sourceLMS softwares are given detailed. In addition, this software are compared in detail.