Hamza 'el-Karamanî Beydavî tefsiri'ne Hâşiyesi' (Fatiha Suresi'nin tahkik ve incelemesi)
Ḥāshiyatu Alqaramāny ʻAlá tafsīr al-Bayḍāwī, (Investigation and Survey)
- Tez No: 927271
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Beyzavi tefsirine yazılan haşiyelerden birisi de, İmam Nuru'd-Din Hamza bin Mahmud el Karamânî'ye ait“Takşiru't-Tefsir”adlı haşiyedir. Bakara ve Âl-i İmrân sûresine haşiye yazmış olup, henüz tahkiki yapılmamıştır. Bu tezimizin konusu,“Takşiru't-Tefsir”olarak isimlendirilen Beyzavi tefsirine, el Karamânî'nin İlk Cüzü için yaptığı haşiyenin bir tahkikidir. Bu çalışmamızda, lafızların düzgün okunuşlarını sağladık, haşiyede geçen nakilleri ilgili alim ve müfessirlere nispet ederek kaynaklarına işaret ettik, sahih ve olmayan görüşleri konuştuk, metinleri ayrıntılı bir şekilde inceledik, özellikle bu çerçevede, el Karamânî'nin metodunu ortaya koymaya çalıştık ve Beyzavi tefsiri üzerine yazılan haşiyelerin metoduna genel olarak ulaşmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The science of interpretation is one of the greatest sciences that Islamic law has been keen to take care of, this is because the material is the Qur'an Karem - the eternal miracle - . That is why scientists took great care of his words, systems and letters, to reach the facts scattered in its verses, which contributed to the diversity of scientists' approaches to interpretation. They differ according to the breadth of their knowledge and sciences, and one of the greatest of these interpretations that has been accepted among scientists is the interpretation of Al-Qadi Al-Baidawi called: (Anwarul altanziel and asrarul taawil). Because of the great features it included with the abbreviation and confusion in the phrase, and therefore most scientists have dealt with his book in teaching and investigation, which resulted in a large number of footnotes that were written on its board.The most important of these footnotes: (Hamza al-Qarmani's annotation ) because it is one of the first annotations written on the interpretation of al-Baydawi, this message is an investigation and study of Surat Al Imran mentioned in this entourage.