حاشية نور الدين حمزة القرماني على تفسير البيضاوي (من أول سورة سبأ إلى نهاية سورة المؤمن) دراسة وتحقيقاً
Nureddin Hamza el-Karmani el-Beydavî'nin tefsiri (Sebe Suresi'nin başından Mü'min Suresi'nin sonuna kadar) ile ilgili haşiyesi inceleme ve tahkik
- Tez No: 806476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tezde Hamza el-Karmani (ö. 871'dan sonra) Beydâvî tefsiri üzerine yazdığı Hâşiye'nin ( Sebe Suresini başından Mü'min Suresinin sonuna kadar bölümünün tahkiki yapılmıştır. Hamza el-Karmani hicri 8. asrın en önemli alimlerindendir. Bu Hâşiye, Hamza el-Karmani'nin kültür çeşitliliği ve ilmi şahsiyetinin farklılığına delalet eden istidlâl, nakil ve görüşleri ihtiva etmesi sebebiyle önemlidir. Aynı zamanda Hamza el-Karmani Hâşiye'de itimat ettiği ve nakil yaptığı kaynakların fazla oluşu da eserin önemini artırmaktadır. Eser, Arapça, sarf, belagat gibi birçok ilmi ihtiva ettiği gibi fıkıh, usîl-i fıkıh, tefsir, ulûmu'l-Kur'ân gibi şer'î ilimleri de ihtiva etmektedir. Araştırmada Hamza el-Karmani biyografisi ve ilmi hayatı hakkında bilgi verilirken tarihsel tanımlayıcı yöntem kullanılmıştır. Tahkik yapılan yerlerde ise tahkik ve ta'lik metodu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Hamza el-Karmani nakil, görüş ve itirazlarında üstün bir ilmi seviye sahip olduğu tespit edilmiştir. Onun bu özelliği konuyla ilgili bilgilere hâkim oluşu ve zor meseleleri açıklama kudretinde bariz şekilde görülmektedir. Hamza Karmani ilmi üstünlüğü kıraatler konusunda da hissedilmektedir. O, şaz kıraatleri değil, Arap diline uygun olmakla desteklenen veya sahâbeden gelen mütevâtir kıraatleri tercih etmiştir. Araştırmada Hamza Karmani itikadi konularda Eşari akidesini benimsediği tespit edilmiştir. Ancak o itikadla ilgili ihtilaflı konuları detaylı bir şekilde tartışmamıştır. Fıkıh konularında ise önce hükmü nakledip sonra kendi mezhebi olan Hanefilerin delillerini detaylı bir şekilde ele almıştır. O Haşiye'sinde Zemehşerî'nin el-Keşşâf, Râzî'nin Mefâtihu'l-ğayb ve ismini vermediği birçok eserden bolca nakiller yapmıştır. Aynı şekilde mantık, usul-I fıkıh ıstılahlarının da eserde bolca yer alması, eserin kıymetini artıran bir durumdur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with The Hashiya (footnote) of Hamza el-Karmani on Al-Baydawi's , by the scholar Noureddine Hamza el-Karmani , who died (after 871 AH). The importance of this Hashiya (footnote) comes from the opinions, quotations and inferences it contained that reflected the diversity of the education of Karmani and his prominent scientific personality. Its importance also comes from the large number of sources and resources that the author relied on in his footnotes. His book included various sciences, such as Arabic sciences): syntax, morphology, and rhetoric (and Sharia sciences: such as jurisprudence and its fundamentals, Faith, the science of interpretation and the sciences of the Qur'an (. The study followed the historical descriptive approach when reviewing the author's life and scientific biography and the methodology of investigation and commentary in the investigated book....The most important conclusion of this study: the richness of Hamza el-Karmani's footnote with sayings, opinions and objections which reflects his knowledge and his ability to explain the problem issues. Hamza el-Karmani was also distinguished by his details of the ways of the readings of Quran and his tendency towards preferring the mutawatir (frequent). readings of the Companions,which are supported by evidence from the Arabic language , over the abnormal readings. Hamza el-Karmani In his commentaries on al-Baydawi's interpretation quoted more from Al-Zamakhshari's book“ al-Kashshaf”and from The book of Imam Al-Razi“Mafatih al-Ghayb”, and from many who was not attributed to them. His Hashiya were also filled with many terms of logic and the fundamentals of jurisprudence, which gave it great scientific value.