Türkiye'de kullanılan yerel yönetişim araçları üzerine bir araştırma: Uşak ili örneği
A research on local governance tools used in Turkey: The case of Uşak province
  1. Tez No: 927318
  2. Yazar: EBRU YURTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR URAL USLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma, yerel yönetimlerde kullanılan yönetişim araçlarını analiz etmeyi ve belediyelerin bu araçları ne ölçüde benimsediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, kamu yönetimi anlayışının yönetişime geçiş süreci ele alınarak yönetişim kavramının temel aktörleri, ilkeleri ve yerel yönetim araçları incelenmiştir. Araştırma kapsamında, Uşak ilindeki belediyelerde görev yapan çalışanlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yüz yüze yapılan bu görüşmeler ses kaydı ve not alma yöntemleriyle kayıt altına alınmış, elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı kullanılarak betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, belediyelerin yönetişim araçlarını kullanım düzeyinin halkın karar alma süreçlerine doğrudan etki ettiğini göstermektedir. Katılımcılar, bireysel başvurular ve e-belediyeciliğin halkla etkileşimi en çok artıran mekanizmalar olduğunu belirtirken, kent konseyleri ve referandum gibi katılımcı mekanizmaların yetersiz kullanımı dikkat çekmektedir. Bulgular, belediyelerin bu araçlara yönelik yatırımlarını artırması gerektiğini ortaya koyarken, çalışanların yönetişim anlayışını daha iyi içselleştirebilmesi için eğitim ve farkındalık çalışmalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has the objective of analyzing the governance tools used in local administrations and examining the extent to which municipalities adopt these tools. The research explores the transition of public administration to governance by examining the key actors, principles, and local governance tools associated with the concept of governance. Within the scope of the study, semi-structured interviews have been conducted with employees working in local municipalities in Uşak province. These face-to-face interviews have been recorded using audio recording and note-taking methods, and the collected data have been subjected to descriptive and content analysis using the MAXQDA 2020 software. The findings indicate that the level of use of governance tools by municipalities directly affects public participation in decision-making processes. Participants highlighted that individual applications and e-municipality services are the most effective mechanisms for increasing public interaction while the insufficient use of participatory mechanisms such as city councils and referendums is worth reconsidering. The findings suggest that municipalities should increase their investments in these tools and emphasize the importance of training and awareness programs to help employees better internalize the governance approach.