Serrasyonlu geometrik yapılar ile türbülanslı sınır tabaka firar kenarı gürültüsünün azaltılması
Reduction of turbulent boundary layer trailing edge noise using serrated geometric structures
- Tez No: 927319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, serrasyonlu firar kenarlarının aerodinamik yüzeylerdeki gürültü azaltıcı ve aerodinamik etkilerini detaylı bir şekilde incelemek amaçlanmıştır. Gürültü kontrolü, havacılık ve enerji sektörlerinde çevresel sürdürülebilirlik, operasyonel verimlilik ve yasal düzenlemelere uyum açısından giderek daha kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Bu bağlamda, serrasyonlu firar kenarları, türbülanslı akış yapısını düzenleyerek ses dalgalarının yayılımını kontrol altına alma ve çevresel gürültüyü azaltma potansiyeline sahip yenilikçi bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, farklı serrasyon tasarımlarının akustik ve aerodinamik performansını bilgisayar destekli modelleme ve sayısal analiz yöntemleriyle ele almıştır. SolidWorks yazılımıyla gerçekleştirilen geometrik modelleme ve ANSYS platformunda yürütülen Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) simülasyonları, serrasyonların gürültü azaltımı üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Analizler, serrasyonlu firar kenarlarının geniş bant gürültüsünü azalttığını ve türbülanslı akışı daha düzenli hale getirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu tasarımlar aerodinamik verimliliği kısmen olumsuz etkilemiştir. Özellikle keskin ve optimize edilmiş serrasyon geometrilerinin, gürültü azaltımı ile aerodinamik kayıplar arasında daha dengeli bir çözüm sunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, serrasyonlu firar kenarlarının gürültü azaltımında etkin bir yöntem olduğunu kanıtlarken, aerodinamik performans üzerindeki yan etkilerinin minimize edilmesi gerektiğini de ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sessiz ve çevre dostu sistemlerin geliştirilmesine yönelik bir temel oluşturmakta ve gelecekteki tasarım optimizasyonlarına önemli bir rehber sunmaktadır. Havacılık ve enerji gibi gürültü kontrolünün kritik olduğu sektörlerde daha verimli ve sürdürülebilir tasarımlar için yeni bir perspektif sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly investigate the noise-reducing and aerodynamic effects of serrated trailing edges on aerodynamic surfaces. Noise control has become an increasingly critical requirement in the aviation and energy sectors in terms of environmental sustainability, operational efficiency, and compliance with legal regulations. In this context, serrated trailing edges are considered an innovative solution with the potential to regulate turbulent flow structures, control the propagation of sound waves, and reduce environmental noise. The study examines the acoustic and aerodynamic performance of various serration designs using computer-aided modeling and numerical analysis methods. Geometric modeling was conducted using SolidWorks software, and Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations were performed on the Ansys platform to reveal the effects of serrations on noise reduction. The analyses demonstrated that serrated trailing edges reduce broadband noise and make turbulent flow more orderly. However, these designs partially negatively impacted aerodynamic efficiency. Specifically, sharp and optimized serration geometries were found to offer a more balanced solution between noise reduction and aerodynamic losses. The findings confirm that serrated trailing edges are an effective method for noise reduction while highlighting the need to minimize their adverse effects on aerodynamic performance. This study establishes a foundation for the development of quiet and environmentally friendly systems and provides valuable guidance for future design optimizations. It offers a new perspective for achieving more efficient and sustainable designs in industries such as aviation and energy, where noise control is critical.