Okul yöneticilerinin sosyal sermaye liderliği ile öğretmenlerin örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişki
The correlation between school principals' social capital leadership and organizational identity of teachers
- Tez No: 927334
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticilerinin sosyal sermaye liderliği ile öğretmenlerin örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma evrenini, Burdur Merkez, Bucak, Gölhisar, Çavdır, Karamanlı ilçelerinde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki devlet okullarında görev yapan 3825 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini, kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla belirlenen 602 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Ekinci ve Karakuş (2011) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin Sosyal Sermaye Liderliği Davranışları Ölçeği”ve Karaca Çakınberk, Derin ve Demirel (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Okul yöneticilerinin sosyal sermaye liderliği davranışlarını çok yüksek düzeyde gösterdikleri görülmüştür. Okul yöneticilerinin sosyal sermaye liderliği düzeylerine yönelik öğretmenlerin algıları, cinsiyet, görev yapılan okul düzeyi, kıdem, eğitim durumu ve aynı okulda çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri ise“orta”düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşmeleri; cinsiyetlerine, çalıştığı okul düzeyine, eğitim durumuna göre farklılaşmazken, kıdem ve aynı okulda çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Okul yöneticilerinin sosyal sermaye liderliği ile öğretmenlerin örgütsel özdeşlemeleri arasında anlamlı, pozitif yönlü ve orta düzeyde ilişkilere rastlanmıştır. Yine araştırmada, okul yöneticilerinin sosyal sermaye liderliği davranışları, öğretmenlerin örgütsel özdeşleşmelerini yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between school administrators' social capital leadership and teachers' organizational identification. The research adopts a correlational survey model. The study population comprises 3,825 teachers working in public primary, secondary, and high schools in the central districts of Burdur, Bucak, Gölhisar, Çavdır, and Karamanlı during the 2023-2024 academic year. The research sample consists of 602 teachers selected through convenience sampling. Data were collected using the“Social Capital Leadership Behaviors Scale of School Principals,”developed by Ekinci and Karakuş (2011), and the“Organizational Identification Scale,”adapted into Turkish by Karaca Çakınberk, Derin, and Demirel (2011), to measure teachers' organizational identification. The results of the study indicate that school administrators demonstrate social capital leadership behaviors at very high level. Teachers' perceptions of school administrators' social capital leadership levels do not significantly differ based on variables such as the school level where they work, gender, seniority, educational status, or length of service at the same school. Teachers' organizational identification levels were also found to be at a“moderate”level. While teachers' organizational identification does not significantly differ based on the school level, gender, or educational status, it does vary according to seniority and length of service at the same school. The study found a significant, positive, and moderate relationship between school administrators' social capital leadership and teachers' organizational identification. Additionally, it was determined that school administrators' social capital leadership behaviors predict teachers' organizational identification.