Süreç iyileştirmede güvenlik kültürünün pilot ölçekli uygulanması ve değerlendirilmesi
Pilot scale implementation and evaluation of safety culture in process improvement
  1. Tez No: 927336
  2. Yazar: İSMAİL BARIŞ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre yılda yaklaşık 2,3 milyon çalışan iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olarak ölmekte; başka bir deyişle günde 6300 civarı çalışan hayatını kaybetmektedir. Sağlık ve güvenlik, kuruluşların, ülkelerin ve kişilerin gelişmişlik seviyesini gösteren en önemli öğelerden ikisidir. Çalışanların sürdürülebilir bir iyilik, refah durumuna ulaşması için devlet, işveren, çalışan üçgeninde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları tasarlanmalı, gelişmiş bir güvenlik kültürü hedeflenmelidir. Bu bağlamda iyi bir sanayileşme örneği verebilmek için kuruluşların ilk adımda güvenlik kültürü düzeylerinin belirlenmesi ve sonrasında belirlenen düzeylerin referans değerlerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi gerçekleştirilmelidir. Mevcut literatüre katkı sağlamak amacı ile gerçekleştirilen bu çalışmada, Avrupa Komisyonunun özellikle büyük endüstriyel kazalara karşı hazırladığı ARAMIS (Accidental Risk Assesment Methodology for IndustireS) kılavuzu ve buna bağlı güvenlik kültürü seviyesi ölçümlemesi pilot ölçekli uygulanmış ve çalışma kapsamında değerlendirmeye alınan kuruluşların güvenlik kültürü düzeyi ölçülmüştür. İlk bölümde uluslararası literatürde ve Türkiye'de güvenlik kültürü kapsamında mevcut olan çalışmalara yer verilmiş, ardından tezin amacı ve hipotez sunulmuş, sonrasında güvenlik kültürünün birçok kurum ve kişi tarafından literatürde yer edinmiş tanımlamaları verilerek başlanmıştır. Daha sonra, güvenlik kültürünün çalışma yaşamındaki rolü ve yeri hakkında bilgi verilmiş ve iş kazalarını önlemede güvenlik kültürünün önemi vurgulanmıştır. Bu kapsamda kullanılan kılavuzlardan biri olan ARAMIS detaylandırılmıştır. Bir sonraki bölümde ise güvenlik kültürü olgunluk modelleri hakkında bilgi verilmiş, ardından güvenlik kültürü anketleri ile alakalı bölüme geçilmiştir. Burada pilot ölçekli bir güvenlik kültürü anketi uygulaması yapılmıştır. Güvenlik kültürü düzeylerinin ölçümü kapsamında 2 firma seçilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sonuç ve öneriler verilmiş, firmaların güvenlik seviyeleri rakamlarla ilişkilendirilmiş ve konu hakkında elde edilen bilgiler sonucunda gerekli değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the International Labor Organization (ILO), approximately 2.3 million people die annually due to work-related accidents or diseases; in other words, around 6300 people die every single day. Health and Safety are the most important elements that indicate the level of development of organizations, countries, and individuals. Occupational health and safety practices must be designed by three distinct branches; government, employer, and employee to achieve a sustainable well-being and welfare. A developed safety culture must be the goal. In this context, the safety culture levels of the organizations should be determined in the first step and then the determined levels should be compared with the reference to make a good industrialization example. In this study which was carried out in order to contribute to the existing literature, the ARAMIS (Accidental Risk Assesment Methodology for IndustireS) guide prepared by the European Commission especially against major industrial accidents and the safety culture level measurement related to it were applied on a pilot scale and the safety culture level of the organizations evaluated within the scope of the study was sampled. In the first part; international literature and researches of safety culture in Turkey has been evaluated, then the aim of the thesis and hypotheses have been presented, remarkable definition of safety culture made by many institutions and individuals in the literature followed the sequence. Then, information was given about the role and place of safety culture in working life and the importance of safety culture in preventing work accidents was emphasized. ARAMIS, one of the guides used in this context, is detailed. In the next section, information was given about safety culture maturity models, and then safety culture surveys have taken place in the study. Here, a pilot scale safety culture survey has been applied. Two companies were selected within the scope of measuring the safety culture levels. In the last part of the study, results and suggestions were given, the safety levels of the companies were associated with numbers and the necessary evaluations has been made as a result of the information obtained on the subject.