İnsan vücudunun çizge teorisi ile modellenmesi ve duygu durum tespiti
Modeling of human body with graph theory and emotion detection
  1. Tez No: 927337
  2. Yazar: BÜŞRA UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. VECDİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapay zeka teknolojilerinin gelişimiyle, insan vücudunu tanıma işlemi veburadan hareketle çıkarımlar yapmak önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Butezde, insan vücudunun çizge modeli üzerinden duygu durumu tanıma problemiçalışılmıştır. Çalışmada iskeletin eklem-kemik yapısının, çizgenin tepe-ayrıtmodeline uygunluğundan yola çıkarak insan vücudunun çizge modeli olarakincelenmesi ve çizge modelindeki eklemlerin konumlarından analizler yapılarakduygu durumu tespiti yapılması önerilmiştir.Çalışmanın ilk aşamasında insan vücudunu tanıyan bir model yardımıyla iskelet,tepe ve ayrıtlarla temsil edilerek modellenmiştir. Bu çizge modelinde bilek vedirseklere karşılık gelen tepelerden yapılan matematiksel işlemler ile çizgeler duygudurumlarına göre sınıflandırılmıştır. Toplamda dört farklı duygu durumu (mutluluk,üzüntü, korku, kızgınlık) için deneysel çalışma yapılarak sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of artificial intelligence technologies, the process ofrecognizing the human body and making inferences from it has become an importantfield of study. In this thesis, emotional state recognition problem was studied throughthe graph model of the human body. In the study, it was proposed to examine thearticular-bone structure of the skeleton as a graph model of the human body, basedon the suitability of the line to the vertex-edge model, and to determine the emotionalstate by analyzing the positions of the joints in the graph model.In the first stage of the study, the skeleton was modeled as vertexes and edges withthe help of a model that recognizes the human body. In this graph model, the graphsare classified according to their emotional states by mathematical operations madefrom the vertexes corresponding to the wrists and elbows. Experimental studies wereconducted for four different emotional states (happiness, sadness, fear, anger) in totaland the results were discussed