Okul yöneticilerinin kültürel liderlikleri ile öğretmenlerin akademik iyimserliği arasındaki ilişki
The relationship between the cultural leadership of school administrators and the academic optimism of teachers
  1. Tez No: 927344
  2. Yazar: KERİM ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin akademik iyimserlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Uşak ilinde devlet okullarında görev yapan öğretmenler oluştururken, örneklemi olarak kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 373 öğretmen belirlenmiştir. Veriler,“Kültürel Liderlik Ölçeği”ve“Okul Akademik İyimserlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin yöneticilerin kültürel liderlik düzeyleri algısı, kültürün oluşturulması, kültürün benimsenmesi ve kültürün yönetilmesi boyutlarında yüksek seviyededir. Öğretmenlerin okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeyleri algıları arasında, cinsiyet, kıdem, aynı okulda çalışma süresi ve okulun bulunduğu yerleşim yeri değişkenlerine göre farklılık bulunmamaktadır. Öğretmen algıları çalışılan okul düzeyi ve eğitim durumu değişkenlerine göre ise farklılaşmaktadır. Öğretmenlerin akademik iyimserliklerinin öz yeterlilik boyutunda çok yüksek, güven boyutunda ve akademik vurgu boyutunda orta düzeyde tespit edilmiştir. Öğretmenlerin akademik iyimserlik düzeyleri cinsiyet, görev yapılan okul düzeyi, kıdem, eğitim durumu ve aynı okulda çalışma sürelerine göre farklılık göstermektedir. Okulun bulunduğu yerleşim yeri değişkeni ise öğretmenlerin akademik iyimserlikleri üzerinde etkili olmamıştır. Yine araştırmada, okul yöneticilerinin kültürel liderlikleri ile öğretmenlerin akademik iyimserlikleri arasında anlamlı, pozitif yönlü orta düzeyde ilişkilere rastlanmıştır. Ayrıca araştırma, okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeylerinin, öğretmenlerin akademik iyimserliklerini anlamlı bir şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Okul yöneticilerinin kültürel liderlik düzeyleri arttıkça, öğretmenlerin akademik iyimserlik düzeylerinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the cultural leadership levels of school administrators and the academic optimism of teachers. The study is designed according to a relational survey model. The population of the study consists of teachers working in public schools in Uşak province during the 2023-2024 academic year, while the sample includes 373 teachers selected using a convenient sampling method. Data were collected using the 'Cultural Leadership Scale' and the 'School Academic Optimism Scale.' According to the results, teachers' perceptions of the cultural leadership levels of administrators are high in the dimensions of culture creation, culture adoption, and culture management. There are no differences in teachers' perceptions of school administrators' cultural leadership levels based on gender, seniority, duration of working at the same school, and the location of the school. However, teachers' perceptions differ according to the school level they work at and their educational background. Teachers' academic optimism is found to be very high in the self-efficacy dimension and moderate in the trust and academic emphasis dimensions. The levels of academic optimism among teachers vary based on gender, the school level where they work, seniority, educational background, and the duration of working at the same school. The variable of the school's location did not have an effect on teachers' academic optimism. Additionally, the study found significant, positive, medium-level relationships between the cultural leadership of school administrators and teachers' academic optimism. The research also revealed that the cultural leadership levels of school administrators significantly predict teachers' academic optimism. It is suggested that as the cultural leadership levels of school administrators increase, the academic optimism levels of teachers will also rise.