Güney Marmara koşullarında farklı azot dozlarının kavuzsuz arpa çeşidinin (Hordeum vulgare L. var. nudum Hook.ef.) verim ve verim öğeleri üzerine etkisi
The effect of different levels of nitrogen on yield and yield components of hulless barley (Hordeum vulgare L. var. nudum) varieties in south marmara conditions
- Tez No: 927346
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Güney Maramara (Bursa ve Balıkesir/Manyas) koşullarında 2017-18 ve 2018-19 üretim yılında kışlık Yalın kavuzsuz arpa çeşidinin farklı azot seviyelerinin (0, 50, 100, 150, 200 ve 250 kg/ha) verim ve verim öğeleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bitki boyu, başak boyu, başakta fertil başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane verimi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Bursa koşullarında uygulanan azot dozları, bitki boyu, başak boyu, başakta fertil başakçık sayısı, başakta tane sayısı ve tane verimi üzerine 0,01 olasılık düzeyinde, hektolitre ağırlığı üzerine 0,05 olasılık düzeyinde önemli etkide bulunmuştur. En fazla tane verimi 150 kg/ha N dozundan alınmış, ekonomik azot dozu seviyesi 17,02 kg/ha N olarak belirlenmiştir. Balıkesir/Manyas koşullarında ise azot dozları bitki boyu, başakta tane sayısı, bin tane ağırlığı ve tane verimi üzerine 0,01 olasılık düzeyinde etkili olurken, başakta fertil başakçık sayısı ve başakta tane ağırlığı üzerine 0,05 düzeyde önemli etkide bulunmuştur. En yüksek tane verimi 150 kg/ha N dozundan alınmış, ekonomik azot dozu seviyesi 24,25 kg/ha olarak belirlenmiştir. Hem Bursa, hem de Balıkesir/Manyas koşullarında azot dozundaki artışa paralel olarak tane verimi belli bir doza kadar artarken, daha sonra bir azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of different nitrogen levels (0, 50, 100, 150, 200 and 250 kg / ha) on yield and yield components of winter Yalın barley cultivars in 2017-18 and 2018-19 production years under Güney Marmara (Bursa and Balıkesir/Manyas) conditions. Experiment was carried out in a randomized complete block design with three replications. In the study plant length, spike length, fertile spikelets per spike, the number of grains per spike, grain weight per spike, 1000 grain weight, test weight and grain yield were investigated. According to the research results; while nitrogen doses applied in Bursa conditions have a significant effects on plant height, spike length, fertile spikelets in spike, grain number in spike and grain yield at a probability level of 0.01, its effect on hectoliter weight was 0.05 level. The highest grain yield was obtained from 150 kg /ha N, economic optimum N level was determined as 17,02 kg /ha N. In Balıkesir/Manyas conditions, nitrogen doses applications were important effect on plant height, grain number in spike, grain weight in spike and grain yield at 0.01 probability level, while it had a significant effects a probability level of 0,05 on fertile spikelets in spike and grain weight in spike. The highest grain yield was obtained from 150 kg /ha N, economic optimum N level was determined as 24,25 kg /ha N. While the grain yield increased up to a certain dose in parallel with the increase in the nitrogen dose under both Güney Marmara (Bursa and Balıkesir / Manyas) conditions, then a decrease occurred.