Mukokutanöz leishmaniasis etkeni leishmania majora karşı antimonial ilaç ve curcuma longa kaynaklı ekstraselüler veziküllerin antileishmanial etkinliğinin hücre kültürü sistemlerinde incelenmesi
Investigation of antileishmanial efficiency of antimonialdrug and curcuma longa derived extracellular vesiclesagainst mucocutaneous leishmaniasis agent leishmaniamajor in cell culture systems
  1. Tez No: 927347
  2. Yazar: KÜBRA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ŞEFİK ABAMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Parazitoloji, Bioengineering, Parasitology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Leishmaniasis dünya genelinde sıtmanın ardından en sık görülen parazitik hastalık olup, dünya üzerinde milyonlarca insanın hayatını tehdit etmektedir. Tedavide kullanılan ilaçların toksik özellik göstermesi, ciddi yan etkilere sebep olması ve parazitlerde bu ilaçlara karşı direnç gelişimi tedavi uygulamalarının en büyük dezavantajlarıdır. Bu nedenle, günümüzde hastalığa karşı alternatif tedavi yaklaşımları geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda bitkilerden elde edilen ekstraselüler veziküllerin pek çok hastalığın tedavisinde alternatif bir yaklaşım oluşturduğu gösterilmiştir. Curcuma longa bitkisinin antiinflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal etkinliklerine yönelik çok sayıda çalışma mevcuttur. Ancak Curcuma longa kaynaklı ekstraselüler veziküllerin tek başına veya antileishmanial ilaçlarla kombinasyon halinde antileishmanial etkinliğinin incelendiği herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında Curcuma longa kaynaklı ekstraselüler veziküllerin tek başlarına ve Leishmaniasis tedavisinde altın standart olarak kullanılan Glukantim isimli ilaçla kombinasyon halinde L.major'ün promastigot ve amastigot formlarına karşı in vitro antileishmanial etkinliklerinin ix incelenmesi amaçlanmıştır. Hedefe ulaşmak için öncelikle Curcuma longa bitkisinden ektraselüler veziküllerin izolasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Daha sonra hazırlanan tüm formülasyonların J774 ve L929 hücreleri üzerindeki non-toksik konsantrasyonları belirlendi. Bu konsantrasyonlar kullanılarak hazırlanan ekstraselüler vezikül-ilaç kombinasyonlarını içeren formülasyonların L. major promastigot ve amastigot-makrofaj kültüründeki antileishmanial aktiviteleri incelendi. Aynı zamanda kombinasyonlara maruz kalan makrofajların ürettikleri NO seviyeleri Griess reaksiyonu ile ölçüldü. Deneysel sonuçlara göre, ekstraselüler veziküllerin ortalama boyutunun 198 nm olduğu belirlendi. Ekstraselüler veziküllerin 100 ve 200 µg/ml, Glukantim'in ise 20 ve 50 µg/ml'lik konsantrasyonlarının non-toksik olduğu belirlendi. Bu konsantrasyonlar kullanılarak hazırlanan kombinasyonların tek başına Glukantim'e kıyasla hem promastigotlar hem de amastigotlar üzerinde yaklaşık 2 kat daha fazla antileishmanial etkinlik gösterdikleri tespit edildi. Kombinasyonlara maruz kalan makrofajlarda NO üretiminin kontrole nazaran arttığı da ortaya çıkarıldı. Böylece bu çalışmada ilk kez, mevcut tedavi yöntemlerine göre daha düşük toksisiteye sahip olan, mevcut ilaçların kullanımını sınırlayan dezavantajları barındırmayan ve yüksek antileishmanial özelliğe sahip bitkisel kaynaklı ekstraselüler vezikül temelli tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesinin mümkün olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, Leishmaniasis is the most common parasitic disease after malaria worldwide, threatening the lives of millions of people. The biggest disadvantages of treatment are that the drugs show toxic properties, cause serious side effects, and the resistance to these drugs. For this reason, studies are continuing for new approaches. Studies have shown that plant derived extracellular vesicles constitute an alternative approach in the treatment of many diseases. There are many studies on the anti-inflammatory, antioxidant and antimicrobial activities of Curcuma longa plant. However, there are no studies investigating the antileishmanial efficacy of Curcuma longa derived extracellular vesicles alone or in combination with antileishmanial drugs. In this thesis, it was aimed to investigate the antileishmanial activities of Curcuma longa derived extracellular vesicles against L.major parasites alone and in combination with the Glucantime, which is used in the treatment of Leishmaniasis. Firstly the isolation xix and characterization of extracellular vesicles were carried out. The non-toxic concentrations on J774 and L929 cells were determined. The antileishmanial activities of the formulations in L. major parasites were investigated. NO levels produced by macrophages exposed to the combinations were measured by Griess reaction. According to the results the average size of the extracellular vesicles was 198 nm. 100 and 200 µg/ ml of extracellular vesicles and 20 and 50 µg/ ml of Glucantime were determined to be non-toxic. Combinations prepared using these concentrations were found to have approximately 2 times more antileishmanial activity compared to Glucantime alone. NO production increased in macrophages exposed to combinations compared to control. Thus, for the first time in this study, it has been shown that it is possible to develop plant derived extracellular vesiclebased treatment approaches that have lower toxicity and do not have the disadvantages compared to existing treatment methods and have high antileishmanial properties.