Şiddet suçlarından hüküm almış bireylerin karanlık üçlü kişilik özellikleri ve çocukluk çağı ruhsal travma yaşantıları açısından değerlendirilmesi
Dark triad personality traits of individuals convicted of violent offences and evaluation of childhood psychological trauma experiences
  1. Tez No: 927369
  2. Yazar: MUSTAFA KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı şiddet suçundan cezaevinde olan ve hüküm almış kişilerin karanlık üçlü kişilik özellikleri ile çocukluk çağı ruhsal travmaları arasında var olduğu düşünülen ilişkiyi saptamaktır. Araştırmanın evrenini, şiddet suçu işlemiş ve hüküm giymiş bireyler oluştururken örneklemini ise Sincan Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 150 mahkûm oluşmaktadır. Araştırma kapsamında Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışma kapsamında elde edilen veriler, SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın elde edilen sonuçlarına göre; Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği alt boyutları ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve alt boyutlarından alınan puanların katılımcıların yaş gruplarına, eğitim düzeyine, medeni duruma, daha önce cezaevinde yatma durumlarına göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Buna karşın duygusal taciz, fiziksel taciz, duygusal ihmal, aşırı koruma kontrol alt boyutları ile çocukluk çağı ruhsal travma düzeylerinin mahkumların daha önce cezaevinde yatma durumlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği alt boyutlarından makyavelist ve narsisistik alt boyutları ile Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği alt boyutlarından fiziksel taciz, fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve cinsel taciz alt boyutlarının ilk suçunu işleme yaşına göre farklılık göstermediği Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği alt boyutu psikopati ile Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve alt boyutlarından duygusal taciz ve aşırı koruma kontrol alt boyutlarının ilk suç işleme yaşına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Benzer şekilde duygusal taciz, aşırı koruma ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma düzeyi yüksek olan katılımcıların ilk suçunu daha erken yaşlarda yaptığı belirlenmiştir. Makyavelistlik ile narsisistlik ve psikopati arasında istatistiksel açıdan önemli ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu, narsisistik ile psikopati arasında önemli ve pozitif ilişki olduğu, psikopati ile duygusal taciz, fiziksel taciz, fiziksel ihmal, aşırı koruma ve çocukluk çağı ruhsal travma düzeyleri arasında önemli ve pozitif yönde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between dark triad personality traits and childhood psychological traumas of people who are in prison and convicted of violence offences. The population of the study consists of individuals who have committed violent crimes and convicted, while the sample consists of 150 inmates in Sincan Campus Open Penal Execution Institution. Demographic Information Form, Childhood Psychological Trauma Scale and Dark Triad Scale were used in the study. The data obtained within the scope of this study, which was prepared using quantitative research method, were analysed using SPSS 26.0 package programme. According to the results of the study, it was determined that the scores obtained from the Dark Triad Scale sub-dimensions and Childhood Psychological Trauma Scale and its sub-dimensions did not differ according to the age groups, education level, marital status, and previous imprisonment status of the participants. On the other hand, it was determined that emotional abuse, physical abuse, emotional neglect, overprotection control sub-dimensions and childhood psychological trauma levels differed according to the previous imprisonment status of the inmates. Machiavellian and narcissistic sub-dimensions of the Dark Triad Scale and physical abuse, physical neglect, emotional neglect and sexual abuse sub-dimensions of the Childhood Mental Trauma Scale did not differ according to the age of first offence. Psychopathy sub-dimension of the Dark Triad Scale and emotional abuse and overprotection control sub-dimensions of the Childhood Mental Trauma Scale and its sub-dimensions differed according to the age of first offence. Similarly, it was determined that participants with high levels of emotional abuse, overprotection and Childhood Psychological Trauma committed their first offence at an earlier age. There were statistically significant and positive relationships between Machiavellianism and narcissism and psychopathy, significant and positive relationship between narcissism and psychopathy, significant and positive relationship between psychopathy and emotional abuse, physical abuse, physical neglect, overprotection and childhood psychological trauma levels. Results were discussed in the light of the literature.