Bursa ili Mudanya ilçesi aktif yeşilalanlarının peyzaj mimarlığı açısındandeğerlendirilmesi
Evaluation of active green areas in Bursa province Mudanyadistrict in terms of landscape architecture
- Tez No: 927372
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZENCİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Artan nüfus ile hızlı ve plansız kentleşme, kent hayatında yaşamın vazgeçilmez parçası olan yeşil alanların göz ardı edilmesi sonucunu doğurmuştur. Oysaki insan, hayatı boyunca bedenen ve ruhen dinleneceği geçmişte atalarının da içerisinde yaşadığı bu alanları sürekli olarak aramaktadır. Günümüzde birçok kentte oldukça dar alanlara sıkışmış olan aktif yeşil alanlar, ürettikleri hizmet kalitesi bakımından yetersizlikler sergilemektedir. Planlanacak olan aktif yeşil alanların nitelik ve nicelik bakımından belirlenmiş kriterlere göre tesis edilmesi bu tip alanların kullanımını ve ürettikleri hizmet kalitesini daha anlamlı hale getirecektir. Çalışmamız, Mudanya ilçesi'nde bulunan aktif yeşil alanlar üzerinde gerçekleştirilmiş, her bir alan peyzaj mimarlığı açısından çeşitli kriterler çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma alanında incelenen aktif yeşil alanların uygunluk seviyeleri, etkin hizmet alanları, peyzaj bitkileri dağılımları, donatı elemanları vb. özellikleri ortaya koyulmaya çalışılmış ve bu alanların daha etkin ve işlevsel olabilmesi için bazı öneriler sunulmuştur. Aktif yeşil alan uygunluk derecesi bakımından yapılan değerlendirmeler sonucunda; Mudanya ilçesi genelinde 4 adet mahalle parkı, 10 adet çocuk oyun alanı ve 2 adet spor alanının en düşük sınıfta, 17 adet mahalle parkı, 26 adet çocuk oyun alanı ve 9 adet spor alanının düşük sınıfta, 31 adet mahalle parkı, 14 adet çocuk oyun alanı ve 9 adet spor alanının orta sınıfta, 9 adet mahalle parkı, 1 adet çocuk oyun alanının ise yüksek sınıfta yer aldıkları belirlenmiştir. Mahalle parklarının %43,69, çocuk oyun alanlarının %31,71 ve spor alanlarının %26,19'luk ortalama uygunluk yüzdesine sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid and unplanned urbanization with increasing population has resulted in ignoring green areas, which are an indispensable part of life in urban life. However, people constantly search for these areas where their ancestors lived in the past where they will rest physically and spiritually throughout their life. Today, active green areas, which are squeezed into very narrow areas in many cities, exhibit inadequate service quality. Establishing the active green areas to be planned according to the criteria determined in terms of quality and quantity will make the use of such areas and the service quality they produce more meaningful. Our study was carried out on active green areas in Mudanya district, each area was examined within the framework of various criteria in terms of landscape architecture. The suitability levels of the active green areas , effective service areas, distribution of landscape plants, reinforcement elements, etc. examined in the research area, and some suggestions were made for these areas to be more effective and functional. As a result of the evaluations made in terms of active green area suitability resulted in 4 neighborhood parks, 10 children's playgrounds and 2 sports areas in the lowest class, 17 neighborhood parks, 26 children's playgrounds and 9 sports areas in the low class, 31 neighborhood parks, 14 children's playgrounds in Mudanya district and 9 sports fields in the middle class, 9 neighborhood parks and 1 children's playground in the higher class. It has been revealed that neighborhood parks have 43.69%, children's playgrounds 31.71% and sports areas 26.19%.