Azerbaycanlı ve Türkiyeli yetişkinlerde hedonik beslenme davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of hedonic eating behaviors among Azerbaijani and Turkish adults
  1. Tez No: 927413
  2. Yazar: NURAY GAFARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan ve Türkiye'deki yetişkin bireylerin yeme alışkanlıklarını ve bu alışkanlıkların demografik faktörlerle ilişkisini inceleyerek, iki ülkenin hedonik beslenme davranışlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, her iki ülkeden rastgele seçilen 18 – 65 yaş aralığındaki 542 kişiden (181 erkek, 359 kadın, 2 kişi katılmayı kabul etmedi) oluşmaktadır. Veriler, Google Forms aracılığıyla toplanmış ve gönüllü onam formu ile etik kurallara uygun bir şekilde elde edilmiştir. Veriler,“Yiyecek Tercihi ve Tüketim Sıklığı Anketi”ve“Yeme Arzusu Ölçeği Kısa Formu”(FCQ-T-r) kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS ve Excel kullanılarak analiz edilmiştir. Güvenilirlik testleri için Cronbach's Alpha ve Spearman Brown testleri uygulanmış, elde edilen değerler yüksek güvenilirlik göstermiştir. Çalışmanın bulguları, Azerbaycan ve Türkiye'deki yetişkinlerin beslenme alışkanlıklarında kültürel farkların mevcut olduğunu ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de fast food tüketimi daha yaygınken, Azerbaycan'da geleneksel yemeklerin ve tatlıların daha sık tercih edildiği görülmüştür. Bunun yanı sıra, duygusal yeme alışkanlıkları her iki ülkede de benzer düzeyde olmakla birlikte, Türkiyeli katılımcılarda sağlıksız yiyecek tüketimi daha fazla gözlemlenmiştir. Bulgular, hedonik beslenme davranışlarının, her iki ülkede benzer psikolojik ve kültürel faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki beslenme alışkanlıklarındaki benzerlikler, kültürel etkilerin ve sosyal faktörlerin beslenme davranışlarına nasıl şekil verdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, hedonik beslenme davranışlarının kültürler arası farklılıklarını anlamak ve sağlıklı beslenme stratejileri geliştirmek için katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the hedonic eating behaviors of adults in Azerbaijan and Türkiye by examining their eating habits and the relationship between these habits and demographic factors. The participants consisted of 542 individuals (181 men, 359 women, 2 individuals declined to participate) aged 18–65, randomly selected from both countries. Data were collected via Google Forms and obtained in accordance with ethical guidelines, including a voluntary consent form. The data were gathered using the“Food Preference and Consumption Frequency Questionnaire”and the“Food Craving Questionnaire-Trait-Reduced”(FCQ-T-r). The data were analyzed using SPSS and Excel. Reliability tests, including Cronbach's Alpha and Spearman Brown tests, were conducted, and the results showed high reliability. The study's findings revealed cultural differences in the eating habits of adults in Azerbaijan and Türkiye While fast food consumption was more common in Türkiye, traditional foods and desserts were preferred more frequently in Azerbaijan. Additionally, although emotional eating habits were similar in both countries, unhealthy food consumption was observed to be higher among participants from Türkiye. Findings show that hedonic eating behaviors are influenced by similar psychological and cultural factors in both countries. The similarities in nutritional habits between Azerbaijan and Türkiye illustrate how cultural and social factors shape eating behaviors. This study could contribute to understanding the cross-cultural differences in hedonic eating behaviors and the development of healthy eating strategies.