İnsanca yaşamın neliğinin kinikizm, objektivizm ve vahdet-i vücud açısından incelenmesi
An examination of the nature of humane living from the perspectives of cynicism, objectivism, and wahdat al-wujud
  1. Tez No: 927421
  2. Yazar: VEDAT HÜNERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, insanca yaşamın ne olduğu ve nasıl olması gerektiğini üç farklı felsefi perspektif üzerinden incelemektedir: Kinizm, Objektivizm ve Vahdet-i Vücud. Bu farklı yaklaşımlar, insan yaşamının anlamını ve değerini farklı şekillerde yorumlar ve her biri bireyin hayatını nasıl şekillendirmesi gerektiği konusunda özgün öneriler sunar. Kinizm, Antik Yunan'da Diogenes'in öğretileriyle bilinir ve insanın doğal, sade bir yaşam sürmesi gerektiğini savunur. Kinikler, toplumsal normları ve lüks yaşamı reddederek bireysel özgürlüğü ve doğayla uyumu yüceltirler. Objektivizm, 20. yüzyıl düşünürü Ayn Rand tarafından geliştirilmiş ve bireysel özgürlük ile rasyonelliği ön plana çıkarır. Objektivizm, her bireyin kendi mutluluğunu maksimize etmek için rasyonel hareket etmesi gerektiğini savunur. Bu bağlamda, insanca yaşam, bireyin kendi potansiyelini gerçekleştirmesi ve kendi değerlerine sadık kalmasıdır. Vahdet-i Vücud, İslam tasavvufunda İbnü'l-Arabi tarafından geliştirilmiş ve evrendeki her şeyin Allah'ın bir yansıması olduğunu savunur. Bu perspektif, bireyin kendini ve evreni ilahi hakikatin bir parçası olarak görmesini teşvik eder. İnsanca yaşam, bu bütünlüğü deneyimleyerek ilahi hakikate ulaşmakla mümkündür. Tez, bu üç yaklaşımın insanca yaşam konusundaki görüşlerini inceleyerek karşılaştırır. Bu karşılaştırmalı analiz, insanca yaşamın farklı felsefi yaklaşımlarını değerlendirerek okuyuculara uygulanabilir bir rehber sunmayı amaçlar. Sonuç olarak, tez, insanca yaşamın ne olduğu ve nasıl yaşanması gerektiği konusunda derinlemesine bir anlayış sunarak, bu perspektiflerden nasıl yararlanılabileceğine dair bir bakış açısı sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines what constitutes a humane life and how it should be lived from three different philosophical perspectives: Cynicism, Objectivism, and the Unity of Being (Wahdat al-Wujud). These approaches interpret the meaning and value of human life in distinct ways, each offering unique insights into how individuals should shape their lives. Cynicism, known through the teachings of Diogenes in Ancient Greece, advocates for a natural and simple life. Cynics reject societal norms and luxury, emphasizing individual freedom and harmony with nature. From this perspective, a humane life is grounded in simplicity and naturalness. Objectivism, developed by 20th-century thinker Ayn Rand, emphasizes individual freedom and rationality. Objectivism posits that each person should act rationally to maximize their own happiness. In this view, a humane life involves realizing one's potential and staying true to one's values. The Unity of Being (Wahdat al-Wujud), developed in Islamic mysticism by Ibn al-Arabi, asserts that everything in the universe reflects the divine reality of Allah. This perspective encourages individuals to see themselves and the universe as part of a divine whole. A humane life, therefore, is about experiencing this unity and reaching divine truth. The thesis compares and contrasts these three perspectives on humane living. This comparative analysis aims to provide a meaningful and applicable guide for contemporary individuals. In conclusion, the thesis offers a deep understanding of what constitutes a humane life and how it should be lived, providing insights into how these philosophical perspectives can be utilized in one's own life.