Emniyet çalışanlarının sağlık okuryazarlığı ve sağlıklı yaşam biçim davranışlarının incelenmesi
Examining the health literacy and healthy lifestyle behaviors of police officers
- Tez No: 927422
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, emniyet çalışanlarının sağlık okuryazarlığı düzeylerini ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını incelemektedir. Çalışmada sağlık okuryazarlığının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi değerlendirilmiştir. Tezin amacı, emniyet çalışanlarının sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirlemek, bu düzeylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerindeki etkisini değerlendirmek ve bu alanda iyileştirici öneriler sunmaktır. Araştırmada, nicel yöntem kullanılmış ve ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Veriler, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmış ve SPSS programında analiz edilmiştir. Bulgular, emniyet çalışanlarının sağlık okuryazarlığı düzeylerinin orta seviyede olduğunu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının özellikle fiziksel aktivite ve stres yönetimi alt boyutlarında düşük puanlar aldığını göstermiştir. Sağlık okuryazarlığı ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, emniyet çalışanlarının sağlık okuryazarlığının artırılmasına yönelik eğitim programlarının uygulanması ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını teşvik edecek stratejilerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the health literacy levels and healthy lifestyle behaviors of law enforcement officers. The study evaluates the impact of health literacy on healthy lifestyle behaviors. The aim of the thesis is to determine the health literacy levels of law enforcement officers, evaluate the effects of these levels on healthy lifestyle behaviors, and provide recommendations for improvement in this area. The study utilized a quantitative method with a correlational research design. Data were collected using the Health Literacy Scale and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale and analyzed with SPSS software. The findings indicated that law enforcement officers had a moderate level of health literacy and particularly low scores in the physical activity and stress management subdimensions of healthy lifestyle behaviors. A positive relationship was found between health literacy and healthy lifestyle behaviors. In conclusion, it is recommended to implement educational programs to improve the health literacy of law enforcement officers and to develop strategies to promote healthy lifestyle behaviors.