Sigara kullanan ve kullanmayan tıbbi sekreterlerde triflo kullanımının ses kalitesine etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of triflo usage on voice quality among smoking and non – smoking medi̇cal secretari̇es
- Tez No: 927420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEKİ PALTURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı sigara kullanmayan tıbbi sekreterlerin (kontrol grubu) triflo kullanımının ses kalitesi etkisi ile sigara kullanan tıbbi sekreterlerin (deney grubu) triflo kullanımının ses kalitesine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada tıbbi sekreterlerin triflo kullanım süreçlerinin objektif (akustik ve aerodinamik ölçümler) ve sübjektif değerlendirme araçlarıyla elde edilen verilerin karşılaştırmasını içererek ön-test-son-test yaklaşımı kullanılarak yarı-deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. 18:00-45:00 yaş aralığında bulunan katılımcıların sekiz hafta boyunca, önceden belirlenmiş egzersiz programına uygun olarak triflo egzersiz cihazını kullanmaları sağlanmıştır. Bu süreçte, katılımcılardan terapi sürecinin başlangıcında ve sonunda olmak üzere ön-test ve son-test ölçümleri alınmıştır. Ölçümlerde maksimum /i/ fonasyonu, s/z oranı değerleri, Ses Handikap Endeksi (SHE) skorları ve akustik parametrelere ait değerler kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanılarak yapılan analizlere göre sigara kullanan ve sigara kullanmayan grupların Shimmer%, HNR ve MFS oranlarında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Bu çalışmada, triflo solunum egzersiz cihazının ses kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Triflo usage on voice quality in non-smoking medical secretaries (control group) and smoking medical secretaries (experimental group). The research compares the data obtained through objective (acoustic and aerodynamic measurements) and subjective evaluation tools during the Triflo usage process of medical secretaries, using a pre-test-post-test approach within a quasi-experimental research model. Participants aged 18-45 were instructed to use the Triflo exercise device for eight weeks, following a predetermined exercise program. During this process, pre-test and post-test measurements were taken from the participants at the beginning and end of the therapy process. Measurements included maximum /i/ phonation, s/z ratio values, Voice Handicap Index (VHI) scores, and acoustic parameter values. Statistical analyses were performed using SPSS 15.0 for Windows. According to the analyses, significant differences were observed in Shimmer%, HNR, and MFS values between the smoking and non-smoking groups. In this study, it was found that the Triflo respiratory exercise device has positive effects on voice quality.