Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörler, uyku kalitesi ve deliryum arasındaki ilişki
The relationship between environmental stressors, sleep quality and delirium perceived by intensive care unit patients
- Tez No: 927460
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörler ile uyku kalitesi ve deliryum arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Aralık 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi Yoğun bakım Ünitelerinde yatan 120 hasta ile yapılmıştır. Araştırma için etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılan hastalardan sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler, Hasta tanıtım formu, Yoğun bakım çevresel stresörler ölçeği (YBÇSÖ), Richard-Campbell uyku ölçeği (RCUÖ) ve Deliryum tarama skalası (NuDESC) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive study to examine the relationship between environmental stressors perceived by patients hospitalized in the intensive care unit and sleep quality and delirium. The study was conducted with 120 patients hospitalized in the Intensive Care Units of Hatay Dörtyol State Hospital between December 2023 and May 2024. Ethics committee approval, institutional permission and verbal and written informed consent were obtained from the patients participating in the study. Data were collected using the Patient Information Form, Intensive Care Environmental Stressors Scale, Richard-Campbell Sleep Scale and Delirium Screening Scale.