Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin finansal denetimi
Financial audit of sports clubs and sports joint companies
  1. Tez No: 927464
  2. Yazar: DİNÇER ÇERİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Spor kulüpleri, bir kamu hizmeti olarak yürütülen spor faaliyetlerinin en önemli yapı taşlarındandır. Spor kulüplerinin varlıklarını devam ettirebilmeleri ise finansal sürdürülebilirliklerinin sağlanması ile doğru orantılıdır. Bu araştırmanın amacı, spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin finansal yapıları ile mevcut düzenlemeler ve 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunuyla yürürlüğe giren finansal yönetim ve denetim kurallarının, spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri ile bu kuruluşların başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada literatür taraması yapılarak, spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin finansal denetimi; konuya ilişkin iç hukuk kuralları kapsamındaki yükümlülükler ile ulusal ve uluslararası spor federasyonlarının spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerini bağlayıcı kuralları ve bazı ülkelerin finansal denetim konusundaki örnek uygulamaları, ülkemiz uygulamaları ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup veri toplama aracı olarak görüşme tekniği uygulanmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Görüşme yapılan çalışma grubu, amaçlı örnekleme yolu ile basketbol, futbol ve voleybol spor dallarında faaliyet gösteren spor kulüpleri ile spor anonim şirketlerinin başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerinden oluşturulmuştur. Çalışma grubu; 18 yaşından büyük olan toplam 15 gönüllü başkan, yönetim kurulu üyesi ve yöneticiden oluşturulmuştur. Nitel görüşme formunda yarı yapılandırılmış 15 soru yer almıştır. Görüşmeler ortalama 30 dakika sürmüş ve görüşmeler ses kaydı alınarak kaydedilmiştir. Görüşme yolu ile elde edilen nitel veriler, sınıflandırılarak raporlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sport clubs are one of the most important building blocks of sport activities carried out as a public service. The survival of sports clubs is directly proportional to their financial sustainability. The purpose of this study is to examine the financial structures of sports clubs and sports joint stock companies and the effects of the current regulations and the financial management and auditing rules enacted by the Law No. 7405 on Sports Clubs and Sports Federations on sports clubs and sports joint stock companies and the presidents, board members and managers of these organizations. In the research, by conducting a literature review, the financial audit of sports clubs and sports joint stock companies, the obligations within the scope of domestic law rules on the subject, the binding rules of national and international sports federations on sports clubs and sports joint stock companies, and the sample practices of some countries on financial auditing were compared with the practices of our country. The interviewed study group consisted of the presidents, board members and managers of sports clubs and sports joint stock companies operating in basketball, football and volleyball sports branches through purposive sampling. The study group is consisted of a total of 15 volunteer presidents, board members and managers over the age of 18 years. The qualitative interview form included 15 semi-structured questions. The interviews lasted an average of 30 minutes and were audio recorded. Qualitative data obtained through interviews were classified and reported.