Periampuller tümör nedeni ile pankreatikoduodenektomi uygulanan hastalarda pankreas dokusunun bilgisayarlı tomografi özellikleri ile pankreatikojejunostomi kaçakları arasındaki ilişki
The relationship between computed tomography features of pancreas tissue and pancreaticojejunostomy leaks in patients who had pancreaticoduodenectomy due to periampullar tumor
  1. Tez No: 927463
  2. Yazar: BEKİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Whipple prosedürü uygulanan hastalarda pankreatikojejunostomi kaçakları çok önemli bir sorundur ve preoperatif dönemde riskin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Biz bu çalışmamızda periampuller tümör nedeni ile kliniğimizde whipple prosedürü uyuglanan hastalarda preoperatif bilgisayarlı tomografi görüntülerini retrospektif olarak inceleyerek postoperatif pankreatik fistüller ile arasında bağlantı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Ocak 2016 ile Mart 2024 arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim dalında whipple prosedürü uygulanan 99 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma retrospektif olarak tasarlanmıştır. Preoperatif dönemdeki bilgisayarlı tomografi görüntüleri radyoloji hekimleri tarafından incelenmiş ve ölçümleri yapılmıştır. Klinik veriler hastane kayıt sistemi ve klinik arşivinden alınmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 63,47 olup, 63'ü erkek, 36'sı kadındır. 99 hastanın patolojik sonuçları incelendiğinde; 67'si pankreas tümörü, 17'si papilla tümörü, 12'si koledok tümörü, 3'ü duodenum tümörü olarak görülmüştür. Hastaların preoperatif hemoglobin değerleri ortalama 12,26 g/dL, preoperatif albümin değerleri ortalama 38,06 g/dL, preoperatif CRP değerleri ortalaması 1,82 mg/dL şeklindedir. Preoperatif değerlendirmelerde 17 hastada pankreatit saptanmıştır. 44 hastada POPF saptanmış olup; bunların 21'i Grade A fistül, 19'u Grade B fistül, 4'ü Grade C fistül olarak değerlendirilmiştir. Pankreas dansiteleri arteriyel fazda ortalama 76,88 HU olup, portal fazda 84,21 HU saptanmış; arteriyel/portal oranı ortalama 0,94 hesaplanmıştır. Tomografilerde ortalama wirsung çapı 5,34 mm olarak hesaplanmış, SMV üst kesit çapı ortalama 15,18 mm şeklindedir. Wirsung'un SMV kesit çapına oranı ortalama 0,38 olarak hesaplanmıştır. Total pankreas hacmi ortalama 70,38 cm³ olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Preoperatif tomografilerde ölçülen wirsung çapı ve wirsung çapının SMV üstündeki pankreas kesit yüzeyine oranı pankreatik kaçaklar için önemli risk faktörüdür. Arteriyel ve portal fazdaki pankreatik dansite ölçümlerinin ve bunlardan elde edilen pankreatik indekslerin kaçak olan ve olmayan hastalar arasında belirgin farkı yoktur.
Özet (Çeviri)
AİM: Pancreaticojejunostomy leaks in patients undergoing the Whipple procedure represent a significant clinical challenge, and identifying risk factors in the preoperative period is of critical importance. In this study, we aimed to retrospectively analyze preoperative computed tomography scans of patients who underwent the Whipple procedure in our clinic for periampullary tumors, to investigate the correlation with the development of postoperative pancreatic fistulas. MATERIALS AND METHODS: Ninety-nine patients who underwent the Whipple procedure at Ege University Faculty of Medicine, Department of General Surgery, between January 2016 and March 2024 were included in the study. The study was designed retrospectively. Preoperative computed tomography images were reviewed and measured by radiologists. Clinical data were obtained from the hospital's record system and the clinic's archive. RESULTS: The average age of the patients was 63.47 years, with 63 males and 36 females. Upon reviewing the pathological results of the 99 patients, 67 were diagnosed with pancreatic tumors, 17 with ampullary tumors, 12 with bile duct tumors, and 3 with duodenal tumors. The patients' average preoperative hemoglobin level was 12.26 g/dL, preoperative albumin level was 38.06 g/dL, and the average preoperative CRP level was 1.82 mg/dL. Preoperative evaluations revealed pancreatitis in 17 patients. Postoperative pancreatic fistula (POPF) was identified in 44 patients, of which 21 were classified as Grade A fistulas, 19 as Grade B fistulas, and 4 as Grade C fistulas. The pancreatic density averaged 76.88 HU in the arterial phase and 84.21 HU in the portal phase, with an arterial/portal ratio of 0.94. The mean Wirsung duct diameter was 5.34 mm, and the upper cross-sectional diameter of the superior mesenteric vein (SMV) was 15.18 mm on average. The ratio of the Wirsung duct diameter to the SMV cross-sectional diameter was calculated as 0.38. The total pancreatic volume was estimated to be 70.38 cm³ on average CONCLUSIONS: The Wirsung duct diameter measured in preoperative CT scans and the ratio of the Wirsung duct diameter to the pancreatic cross-sectional area above the SMV are important risk factors for pancreatic leaks. There is no significant difference between patients with and without leaks in terms of pancreatic density measurements in the arterial and portal phases, as well as the pancreatic indices derived from these measurements.