Çanakkale ili Bayramiç iklim koşullarında yetiştirilen elma çeşitlerinde kullanılan kimyasal seyreltici etkileri
Effects of chemical diluent used on apple varieties cultivated in Bayramiç climate conditions of Çanakkale province
  1. Tez No: 927465
  2. Yazar: CANSU GÜLER TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma Çanakkale ilinin Bayramiç ilçesindeki üretici bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada Golden Delicious ve Fuji elma çeşitleri kullanılmıştır. Uygulama ve ölçümler için ağaçlarda eşit uzunluktaki farklı dallar seçilmiştir. Her iki çeşitte belirlenen dallarda tam çiçeklenme döneminde uygulama yapılmıştır. Hazırlanan 5, 10, 20 ppm'lik Naftalen Asetik Asit (NAA) çözeltisi ağaç dallarına el pompası kullanılarak uygulanmıştır. Ayrıca kontrol olarak belirlenen dallara saf su uygulaması yapılmıştır. Elma çeşitlerinde fenolojik gözlemler yapılarak tomurcuklanma, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonu tarihleri belirlenmiştir. Uygulama yapılan dallarda tomurcukların kabardığı dönemden hasat önü döneme kadar geçen sürede düzenli olarak sayımlar yapılmış ve kaydedilmiştir. Yapılan uygulama dozlarının seyreltme oranları hesaplanmıştır. Kaydedilen veriler sonucunda Golden Delicious elma çeşidinde fenolojik safhaların Fuji çeşidinden yaklaşık 10 gün önce gerçekleştiği tespit edilmiştir. Çiçekten küçük meyveye dönüşümde gerçekleşen meyve seyrelmesi Fuji çeşidinde en fazla 20 ppm NAA uygulamasında %64,96 olarak gerçekleşmiştir. Golden Delicious çeşidinde 20 ppm NAA uygulamasında en fazla seyrelme %65,94 oranda gerçekleşmiştir. Bu dönemde doz artışıyla seyrelme oranının da arttığı tespit edilmiştir. Küçük meyve oluşumundan haziran dökümüne kadar geçen sürede ve haziran dökümünden hasat önü sayımına kadar geçen sürede olan meyve dökülmelerinin çoğunlukla doğal nedenlerle olduğu belirlenmiştir. Çiçek sayımından hasat önü sayımına kadar gerçekleşen toplam seyreltme Golden Delicious çeşidinde en yüksek 20 ppm NAA uygulamasında %92,60 oranda gerçekleşmiştir. Fuji elma çeşidinde ise en yüksek seyrelme 5 ppm NAA uygulamasında %90,17 oranında belirlenmiştir. Doz uygulama ortalamalarına göre uygulanan NAA dozu arttıkça seyrelme oranının da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in an orchard in Bayramiç district of Çanakkale province. The study used Golden Delicious and Fuji apple varieties. For measurements, three branches of equal length were selected from each tree. Applications were made on the designated branches of both varieties during the full bloom period. Prepared Naphthalene acetic acid (NAA) solutions at concentrations of 5, 10, and 20 ppm were applied to the tree branches using a hand sprayer. Additionally, 0 ppm branches were chosen as controls. Phenological observations were conducted on the apple varieties to determine dates for bud burst, flowering onset, full bloom, and end of flowering. Counts were made regularly from the bud swelling stage to the pre-harvest period on the treated branches and recorded. The thinning rates of the applied doses were calculated. According to the recorded data, phenological stages in the Golden Delicious apple variety occurred approximately 10 days earlier than in the Fuji variety. In the conversion from flower to small fruit, the highest thinning rate in the Fuji variety was 64.96 % at a dose of 20 ppm NAA. In the Golden Delicious variety, the highest thinning rate was 65.94 % at a dose of 20 ppm. It was observed that thinning increased with dose increments during this period. Most of the fruit drop from the small fruit formation stage to June drop and from June drop to the pre-harvest count period was found to be due to natural causes. The total thinning rate from flower count to pre-harvest count in the Golden Delicious variety was highest at 92.60 % at a dose of 20 ppm NAA. For the Fuji apple variety, the highest thinning rate was 90.17 % at a dose of 5 ppm. It was determined that as the NAA dose increased, the thinning rate also increased based on dose application averages.