Serebrovasküler olay sonrası hemipleji gelişen hastalarda serum HIF-1α ve NRF-2 düzeylerinin fonksiyonel durum ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum HIF-1α ve NRF-2 levels and functional status in patients with hemiplegia following a cerebrovascular event
- Tez No: 927475
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAŞÇI BOZBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, serebrovasküler olay (SVO) sonrası hemipleji tanısı alan hastalarda serum Hipoksiyle İndüklenebilir Faktör-1 alfa (HIF-1α) ve Nükleer Faktör Eritroid 2 ile İlişkili Faktör - 2 (NRF-2) düzeylerinin fonksiyonel durum ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 1 Ağustos 2023 ile 1 Ağustos 2024 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği' ne başvuran, ilk kez SVO sonrası hemipleji tanısı almış 53 hasta ve dışlama kriterlerini karşılamayan 54 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılardan yazılı onam alınarak demografik veriler, hastalık öyküsü ve klinik değerlendirmeler kaydedilmiştir. Hasta grubunda Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve Brunnstrom Motor Evrelemesi değerlendirilmiş, kan örneklerinde ELISA yöntemiyle HIF-1α ve NRF-2 düzeyleri ölçülmüştür. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve VKİ açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sigara içen bireylerde sigara tüketim miktarı hasta grubunda daha yüksek bulunmuştur (p=0,032). Hasta grubunda serum HIF-1α ve NRF-2 düzeyleri anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,031 ve p=0,013). Sağlıklı bireylerde NRF-2 ile VKİ arasında negatif korelasyon gözlenmiştir (p=0,019). Sigara tüketimi ile HIF-1α düzeyleri arasında pozitif korelasyon belirlenmiştir (p=0,025). Serum NRF-2 düzeyleri Brunnstrom evreleri ile pozitif korelasyon göstermiştir (p0,05). Bu çalışmada hasta grubunda serum HIF-1α ve NRF-2 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuştur. HIF-1α düzeyleri ile fonksiyonel iyileşme arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken, NRF-2 düzeyleri motor iyileşme ile ilişkili bulunmuştur. Bulgularımız inme sonrası fonksiyonel iyileşmenin biyobelirteç temelli yaklaşımlarla desteklenebileceğini göstermekte olup ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between serum Hypoxia-Inducible Factor-1 alpha (HIF-1α) and Nuclear Factor Erythroid 2-Related Factor 2 (NRF-2) levels and functional status in patients diagnosed with hemiplegia following a cerebrovascular event (CVE). A total of 53 patients who were newly diagnosed with hemiplegia after a first-time CVE and 54 healthy volunteers who did not meet exclusion criteria were included in the study. Participants were recruited between August 1, 2023, and August 1, 2024, at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Faculty of Medicine, Adnan Menderes University. Written informed consent was obtained from all participants, and demographic data, medical history, and clinical evaluations were recorded. In the patient group, the Functional Independence Measure (FIM) and Brunnstrom Motor Staging were assessed, and serum HIF-1α and NRF-2 levels were measured using the ELISA method. There were no significant differences between the groups in terms of age, sex, height, body weight, and BMI (p > 0.05). The amount of cigarette consumption was significantly higher in the patient group among smokers (p = 0.032). Serum HIF-1α and NRF-2 levels were significantly elevated in the patient group compared to the control group (p = 0.031 and p = 0.013, respectively). In the healthy group, a negative correlation was observed between NRF-2 levels and BMI (p = 0.019). A positive correlation was identified between cigarette consumption and HIF-1α levels (p = 0.025). Serum NRF-2 levels showed a positive correlation with Brunnstrom stages (p < 0.05). When early, middle, and late post-stroke periods were compared, no significant differences were found in HIF-1α and NRF-2 levels, Brunnstrom stages, or FIM scores (p > 0.05). In this study, serum HIF-1α and NRF-2 levels were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group. While no significant association was found between HIF-1α levels and functional recovery, NRF-2 levels were associated with motor improvement. These findings suggest that functional recovery after stroke may potentially be supported by biomarker-based approaches, warranting further research.