Endüstriyel tutkal üretiminde sızıntı suyu değerlendirmesi
Leachate evaluation in industrial resin production
  1. Tez No: 927474
  2. Yazar: MAHMUT GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Belediye atıklarının yönetimi giderek daha karmaşık ve önemli bir küresel sorun haline gelmiştir. Çöplüklerdeki katı atıklar, yüksek konsantrasyonda organik maddeler içeren karmaşık yapısıyla tanımlanan son derece kirletici bir sıvı olan depolama sahası sızıntı suyunun (LL) oluşumuna yol açar. Bu çalışma, fenol-formaldehit (FF) reçinesinin sentezinde suyun kısmi bir ikamesi olarak depolama sahası sızıntı suyunun (LL) kullanılma potansiyelini araştırmıştır. LL katılımının reçine özellikleri, termal kararlılık ve bağlanma performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, LL'nin varlığının artan viskozite, azalan pH, artan katı içeriği ve serbest formaldehit seviyeleri dahil olmak üzere birkaç önemli reçine özelliğini etkilediğini göstermiştir. Dahası, FF reçinelerinin termal kararlılığının, muhtemelen sızıntı suyundaki organik bileşiklerin varlığından dolayı, artan LL içeriğiyle azaldığı gözlemlenmiştir. Bağlanma performansı değerlendirmeleri hem kuru hem de ıslak koşullar altında, referans reçineye kıyasla LL modifiyeli PF reçineleriyle bağlanmış ahşap numunelerinin çekme dayanımında bir azalma olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgulara dayanarak, reçine özellikleri ve bağlanma performansı üzerindeki olası olumsuz etkileri azaltmak için FF reçine sentezinde LL ile su ikamesinin maksimum %20 ile sınırlandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Managing municipal waste has been an increasingly complex and crucial global issue. The solid waste in landfills gives rise to the generation of landfill leachate (LL), a highly polluting liquid described by its complex composition, which includes a high concentration of organics. This study explored the potential of utilizing landfill leachate (LL) as a partial replacement for water in the synthesis of phenol-formaldehyde (PF) resin. The impact of LL incorporation on resin properties, thermal stability, and bonding performance was investigated. Results showed that the presence of LL influenced several key resin properties, including increased viscosity, decreased pH, increased solids content and free formaldehyde levels. Furthermore, the thermal stability of the PF resins was observed to decline with increasing LL content, likely due to the presence of organic compounds in the leachate. Bonding performance evaluations revealed a decrease in tensile strength for wood samples bonded with LL-modified PF resins compared to the reference resin, both under dry and wet conditions. Based on these findings, it is recommended to limit the substitution of water with LL in PF resin synthesis to a maximum of 20% to mitigate potential negative impacts on resin properties and bonding performance.