Genç yetişkinlerde yeme bozuklukları ile beden algısı ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between eating disorders and boyd image and self compassion in young adults
  1. Tez No: 927476
  2. Yazar: NUR GÜLŞAH KILAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUNE AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma genç yetişkinlerde yeme bozuklukları ile beden algısı ve öz- şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesini konu almıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da yaşayan kolayda örnekleme ile seçilmiş 400 genç yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcılardan Sosyodemografik Bilgi Formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Öz-Şefkat Ölçeği-Kısa Formu (ÖŞÖ-KF) bölümlerinden oluşan anket formu ile bilgi edinilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Yeme Bozukluğu, Beden Algısı ve Öz-Şefkat puanları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Ayrıca, Beden Algısı ve Öz-Şefkatin Yeme Bozukluğu üzerindeki yordayıcı etkilerini incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Veri analizi sonuçlarına göre beden algısı ve öz-şefkat arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu, beden algısının yüksek olduğu bireylerin, aynı zamanda daha yüksek öz-şefkat seviyelerine sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca beden algısı ve öz şefkat diğer değişkenlerden kısıtlama, yeme ile ilgili endişeler, beden şekli ile ilgili endişeler, kilo endişeleri, YBDÖ toplam ve tıkınırcasına yeme ile negatif yönde ilişkili çıkmıştır. Beden algısının yeme bozukluğu üzerindeki etkisi, anlamlı ve negatif yönde saptanmıştır. Bu sonuç, olumlu beden algısındaki artışın yeme bozukluğunu düşüreceğini göstermektedir. Öz-şefkatin de yeme bozukluğu üzerindeki etkisi negatif ve anlamlı çıkmıştır. Bu bulgu, öz-şefkatin yüksek olduğu bireylerin, yeme bozukluğu belirtilerinin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak hem beden algısının hem de öz-şefkatin yeme bozukluğu üzerinde negatif bir etkisi olduğu ve bu iki değişkenin yeme bozukluğunu açıklamada anlamlı bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, mevcut literatür ışığında tartışılmıştır. Genel olarak, araştırma sonuçlarının literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan literatür taramaları ve önceki araştırmalar incelendiğinde, yeme bozuklukları ile beden algısı ve öz-şefkat arasındaki ilişki üzerine sözü geçen değişkenlerle ilgili bir çalışma bulunmadığı görülmektedir. Bu açıdan, çalışma literatüre önemli bir katkı sağlamıştır
Özet (Çeviri)
This study is about examining the relationship between eating disorders and body image and self-compassion in young adults. The study group consists of 400 young adults living in Istanbul, selected through convenience sampling. Information was obtained from the participants with a questionnaire form consisting of the Sociodemographic Information Form, Eating Disorder Assessment Scale (EDS), Body Image Scale (BAS), and Self-Compassion Scale-Short Form (SCI-SF). The relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The relationships between Eating Disorder, Body Image and Self-Compassion scores were examined with the Pearson correlation coefficient. In addition, multiple linear regression analysis was performed to examine the predictive effects of Body Image and Self-Compassion on Eating Disorder. According to the data analysis results, a significant and positive relationship was found between body image and self-compassion. This finding shows that individuals with high body image also have higher levels of self-compassion. In addition, body perception and self-compassion were found to be negatively correlated with other variables such as restraint, concerns about eating, concerns about body shape, weight concerns, YBS total and binge eating. The effect of body perception on eating disorders was found to be significant and negative. This result shows that an increase in positive body perception will reduce eating disorders. The effect of self-compassion on eating disorders was also found to be negative and significant. This finding reveals that individuals with high self-compassion have lower eating disorder symptoms. As a result, it was determined that both body perception and self-compassion have a negative effect on eating disorders and that these two variables play a significant role in explaining eating disorders. The findings obtained from the study were discussed in the light of the current literature. In general, it was observed that the results of the study were consistent with other studies in the literature. When the literature reviews and previous studies were examined, it was seen that there was no study on the relationship between eating disorders and body perception and self-compassion regarding the mentioned variables. In this respect, the study made an important contribution to the literature.