Çelik yüzey kusurlarının yapay zeka destekli tespiti
Artificial intelligence detection of steel surface defects
  1. Tez No: 927502
  2. Yazar: YASİN BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günlük hayatın önemli bir parçası haline gelen çelik, son kullanıcıya ulaşana kadar birçok zorlu faktörlerden geçmektedir. Çelik kusurlarının erken ve doğru tespit edilmesi ise, üretim süreçlerini optimize etmek, nihai ürün kalitesini iyileştirmek ve maliyetleri düşürmek açısından kritik önem taşımaktadır. Üretim sırasında mekanik, termal veya kimyasal faktörlerden kaynaklanan çelik yüzey kusurları, malzemenin yapısal bütünlüğünü ve performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu tez çalışmasında galvaniz kaplı çelik üretimi öncesinde gerçekleşen asitleme, tandem ve galvaniz proseslerinin açıklaması yapıldı. Ardından soğuk hadde galvaniz kaplı çelik kusurlarından oluşan kirli alan, çizikler, kaynak çizgisi ve temiz çelik yüzey görüntüleri proses üzerinden toplanan kusur görüntülerinden oluşan veri seti kullanılarak soğuk haddelenmiş galvanizli çelikte, yüzey kusurlarının tespit edilmesi hedeflendi. Bu amaçla model iki aşamaya bölündü. İlk olarak, sınıflandırma doğruluğunu iyileştirmek için görüntüler üzerinde bulunan gürültü Gauss filtresi kullanılarak azaltılır. İkinci aşamada, gürültüden arındırılan görüntüler önceden eğitilmiş Evrişimli Sinir Ağı (Convolutional Neural Network CNN) tarafından işlenir. Kaynak, çizik, temiz ve kirli yüzeyleri temsil eden 3.400 yüzey kusuru görüntüsünden oluşan veri kümesi, modeli eğitmek için kullanıldı. Model daha sonra 600 görüntü üzerinde test edilmiş ve 10 kat çapraz doğrulama kullanılarak modelin performansı değerlendirilmiştir. Karışıklık matrisinden alınan sonuçlar neticesinde Gauss filtreleme uygulanmış Efficient-Net modeli %98,30'luk bir doğruluk elde edilmiştir. Bu yaklaşım, özellikle Gauss filtresinin ve Efficient-Net modelinin kullanımı, soğuk haddelenmiş galvanizli çelik üzerindeki yüzey kusurlarını etkili bir şekilde tespit ettiği görülmüştür. Gauss filtresinin performansı Medyan filtresinin performansıyla karşılaştırılırken, Efficient-Net mimarisi ise VGG-16 ve X-Ception mimarileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Steel, which has become an important part of daily life, goes through many challenging factors before reaching the end user. Early and accurate detection of steel defects is critical for optimizing production processes, improving the final product quality, and reducing costs. Surface defects in steel, which may result from mechanical, thermal, or chemical factors during production, can significantly affect the structural integrity and performance of the material. In this thesis, the pickling, tandem, and galvanizing processes that take place before the production of galvanized steel are explained. Subsequently, a dataset of defect images collected from the process—containing dirty areas, scratches, weld lines, and clean steel surface images of cold rolled galvanized steel was used to detect surface defects in cold-rolled galvanized steel. To achieve this, the model was divided into two stages. First, Gaussian filtering was used to reduce noise in the images in order to improve classification accuracy. In the second stage, the denoised images were processed by a pre-trained Convolutional Neural Network (CNN). A dataset of 3,400 surface defect images representing welds, scratches, clean, and dirty surfaces was used to train the model. The model was then tested on 600 images, and its performance was evaluated using 10-fold cross-validation. Based on the results obtained from the confusion matrix, the Gaussian-filtered Efficient-Net model achieved an accuracy of 98.30%. This approach, particulary the use of the Gaussian filter and the Efficient-Net model proved effective in detecting surface defects on cold-rolled galvanized steel. While the performance of the Gaussian filter was compared with that of the Median filter the Efficient-Net architecture was compared with VGG-16 and X-Ception architectures.