Kompozit laminatlarda yer alan farklı şekillerdeki çentiklerin farklı yükleme hızlarında mekanik özellik değişimlerinin sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmesi
Assessment of mechanical properties of composite laminates with various notch geometries under different loading rates using the finite element method
  1. Tez No: 927501
  2. Yazar: DEMİRALİ SEVENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber havacılık, otomotiv, savunma sanayi gibi çeşitli alanlarda kompozit malzemelerin kullanımı yaygın hale gelmiştir. Kompozit malzemeler matris ve takviye elemanlarından oluşur ve en az iki farklı malzeme içermektedirler. Bu malzemelerin üretilmesinin temel amacı daha üstün mekanik özelliklere ve dayanıma sahip, muadillerine göre avantajları daha yüksek olan malzemeler üretmektir. Bu tez çalışmasında literatürde yaygın olarak kullanılan örgü cam/epoksi ile örgü karbon/epoksi kompozit malzemeleri tercih edilmiştir. Yapılan araştırma bir sonlu eleman analizi içermektedir ve kullanılan uygulama LS-DYNA'dır. Temel olarak bir çekme testi analizi yapılmıştır ve farklı geometrilerde delikler açılarak çentik etkisi incelenmiştir. Kullanılan çekme testi numunesi ASTM D 638 Tip 1 kriterlerini içermektedir. Bu çalışma üç aşamada gerçekleşmiştir. Birinci aşamada model doğrulaması yapılmıştır bunun için literatürde yapılan benzer bir çalışma baz alınmıştır. Çekme testleri baz alınan literatürdeki benzer sınır şartlarını içermektedir. Model doğrulamasında, yapılan analiz sonucu elde edilen gerilme gerinim grafiği baz alınan literatürdeki deneysel verilerden elde edilen gerilme gerinim grafiği ile karşılaştırılarak model doğrulaması yapılmıştır. İkinci aşamada doğrulanan model üzerinde 3, 6 ve 9 mm çaplarında dairesel ve 3x3, 6x6 ve 9x9 mm^2 boyutlarında kare delikler açılmıştır ve 0.05 mm/dak sabit hızında çentik etkisi incelenmiştir. Maksimum çekme gerilmesi değerleri üzerinde oluşturulan çentiklerin etkileri tespit edilmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise ikinci aşamada kullanılan numuneleri 20000, 30000 ve 40000 mm/dak farklı yüksek hızlarda çekme testi analizleri gerçekleştirilmiştir. Çentik etkisinin maksimum çekme gerilmesi üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Yapılan tez çalışmasının sonucunda çekme hızı arttıkça çentik etkisinin azaldığı, deliklerin boyutları arttıkça çentik etkisinin arttığını ve son olarak da kare deliklerin çentik etkisine karşı daha düşük hassasiyet gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing technology, the use of composite materials in various fields such as aviation, automotive, defense industry has become widespread. Composite materials consist of matrix and reinforcement elements and contain at least two different materials. The main purpose of producing these materials is to produce materials with superior mechanical properties and strength, which have higher advantages compared to their counterparts. In this thesis study, woven glass/epoxy and woven carbon/epoxy composite materials, which are widely used in the literature, were preferred. The research includes a finite element analysis and the application used is LS-DYNA. Basically, a tensile test analysis was performed and the notch effect was investigated by drilling holes in different geometries. The tensile test sample used contains ASTM D 638 Type 1 criteria. This study was carried out in three stages. In the first stage, model validation was performed and a similar study in the literature was used as a basis. Tensile tests include similar boundary conditions in the literature on which they are based. In model verification, the stress strain graph obtained as a result of the analysis was compared with the stress strain graph obtained from the experimental data in the literature and the model was validated. In the second stage, circular holes with diameters of 3, 6 and 9 mm and square holes with dimensions of 3x3, 6x6 and 9x9 mm^2 were drilled on the verified model and the notch effect was investigated at a constant speed of 0.05 mm/min. The effects of the notches created on the maximum tensile stress values have been determined. In the third and final stage, tensile test analyses were performed on the samples used in the second stage at different high speeds of 20000, 30000 and 40000 mm/min. The effect of the notch effect on the maximum tensile stress was determined. As a result of the thesis study, it has been determined that the notch effect decreases as the tensile speed increases, the notch effect increases as the dimensions of the holes increase and finally, square holes show lower sensitivity to the notch effect.