Liselerde yenileşme iklimi ve entelektüel sermaye birikimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the innovativeness climate and the intellectual capital accumulation at high schools
- Tez No: 927524
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERGİN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin okullarda yenileşme iklimi algıları ve entelektüel sermaye birikimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesindeki devlet liselerinde görev yapan, oransız küme örneklemesi tekniği kullanılarak belirlenen 290 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Okullarda Yenileşme İklimi Ölçeği”ve“Okullarda Entelektüel Sermaye Birikimi Ölçeği”nin örnekleme uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde betimsel istatistikler, karşılaştırma istatistikleri ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin okullarda yenileşme iklimi ve entelektüel sermaye birikimi algıları orta düzeydedir. Öğretmenlerin okullarda yenileşme ve entelektüel sermaye birikimi algı düzeylerinin cinsiyet, okul türü, eğitim durumu, mesleki kıdem ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Araştırmada öğretmenlerin okullarda yenileşme iklimi algılarının entelektüel sermaye birikimi algılarını anlamlı bir şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the relationship between the innovativeness climate and the intellectual capital accumulation at high schools. The research was designed in the relational survey model. The sample of the research consists of 290 teachers employed at state high schools in Efeler district of Aydın province in the 2023-2024 academic year. The teachers in the sample were specified through the disproportionate cluster sampling technique. The data of the research were obtained through the administration of two scales, which are“Innovativeness Climate at Schools”and“Intellectual Capital Accumulation at Schools”to the teachers in the sample group. The data of the study were analysed by using descriptive statistics, comparative tests and multiple regression analysis. According to the results of the research, teachers' perceptions of the innovation climate and intellectual capital accumulation in schools are at a medium level. It was determined that teachers' perception levels of innovation climate and intellectual capital accumulation at schools do not show significant differences according to gender, school type, educational status, professional seniority and branch variables. The study revealed that teachers' perceptions of the innovation climate at schools significantly predicted their perceptions of intellectual capital accumulation.