Kanıta dayalı ergoterapi yaklaşımlarının huzurevi sakinlerinin yaşam kalitesi ve bağımsızlığı üzerine değerlendirilmesi
Evaluation of evidence-based occupational therapy approaches on the quality of life and independence of nursing home residents
  1. Tez No: 927570
  2. Yazar: AYYÜCE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşlanma, yaşamın anne karnından itibaren hayat boyu süren ve ölümle sona eren, fizyolojik, biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutlarda değişimlere neden olan tabiatı gereği yaşanan ve engellenemez bir süreçtir. Bu değişimler, yaşlı bireylerin yaşam kalitesi ve bağımsızlıklarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışma, ergoterapi müdahalelerinin huzurevinde yaşayan bireylerin psikososyal ve fiziksel sağlıklarına olan etkilerini değerlendirerek, yaşam kalitesi ve bağımsızlık düzeylerini artırmaya yönelik potansiyelini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmaya, Niğde ili Bor ilçesindeki Ahmet Kuddusi Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 60 yaş ve üzeri 60 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, müdahale ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Sosyo-demografik Bilgiler Formu ile temel veriler toplanmış, ardından hem müdahale öncesi hem de müdahale sonrası SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Mini Mental Durum Testi, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, Kanada Aktivite Performans Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda, veri analizi IBM SPSS Statistics 27 kullanılarak yapılmış, normallik testleri için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Normallik varsayımı sağlanan verilerde t-testi, sağlanamayan verilerde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Verilerin ölçek öncesi ve sonrası karşılaştırmaları R programlama dili ve“tidyverse”paketi ile gerçekleştirilmiştir. Huzurevi sakinlerine yönelik planlanan kanıta dayalı ergoterapi müdahalelerinin etkisi, uygulanan ölçeklerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda değerlendirilmiş ve müdahalelerin yaşam kalitesi ve bağımsızlık düzeyleri üzerindeki etkileri ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aging is an inevitable process that occurs throughout life, starting from the womb and ending with death, causing changes in physiological, biological, psychological, and social dimensions. These changes significantly affect the quality of life and independence of elderly individuals. This study aims to evaluate the effects of occupational therapy interventions on the psychosocial and physical health of individuals living in nursing homes, revealing their potential to improve quality of life and independence levels. The study included 60 individuals aged 60 and over, residing in Ahmet Kuddusi Nursing Home and Rehabilitation Center in Bor district of Niğde. Participants were divided into intervention and control groups. Basic data were collected using the Sociodemographic Information Form, followed by the administration of the SF-36 Quality of Life Scale, Mini Mental State Examination, Functional Independence Measure, Canadian Occupational Performance Measure, and Life Satisfaction Scale before and after the intervention, and the results were compared. In this study, data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 27, and Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were applied for normality testing. For data with normal distribution, t-tests were used, while Mann-Whitney U tests were applied to data that did not meet the normality assumption. Comparisons before and after the intervention were conducted using the R programming language and the“tidyverse”package. The impact of the planned evidence-based occupational therapy interventions on nursing home residents was evaluated based on the results obtained from the applied scales, and the effects of the interventions on quality of life and independence levels were expressed.