Investigation of the factors affecting marketing-oriented entrepreneurs' opportunity recognition
Pazarlama odaklı girişimcilerin fırsat tanımasını etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 927571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞENUR ALTINİĞNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kariyer seçimi olarak girişimciliğin önemli bir ilgi gördüğü gerçeği göz önüne alındığında, bu çalışmanın temel amacı, fırsat tanıma açısında pazarlama odaklı girişimcilerin hangi faktörlerden etkilendiğini incelemektedir. Önerilen model, geçmiş literatürde sıklıkla değinilen karakter özellikleri, risk alma, uyanıklık, ön bilgi, proaktif kişilik, öz benlik kurgusu faktörlerini birleştirmenin yanı sıra, coronavirüsünden korkma adında yeni bir faktör eklemektedir. Ayrıca bu çalışma, verilen faktörler ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiyi ve bunların fırsat tanıma ile ilişkisini araştırmaktadır. Daha sonra, bu çalışmanın bir diğer amacı, girişimcilik niyeti, fırsat tanıma ve girişimci genel öz yeterlilik ölçeğinin arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktadır. Önerilen modeli test etmek amacıyla, katılımcılardan pazarlama alanında girişimciliği göz önünde bulundurarak bir anket cevaplamaları istenmiştir. Anket aşamasında üç yüz on yedi katılımcıya ait veri toplanmıştır. Sonuçlar gösteriyor ki uyanıklık, proaktif kişilik, risk alma etiksel ve dışa dönük karakter özelliklerinin girişimcilik niyetinin üzerinde etkilidir. Ayrıca, uyanıklık ve risk alma rekreasyonal faktörlerin fırsat tanıma üzerinde etkisi tespit edilmiştir. Bunun dışında, girişimcilik niyeti, fırsat tanıma ve girişimci genel öz-yeterliği arasında beklenen ilişki desteklenir.
Özet (Çeviri)
Given the fact that entrepreneurship as a career choice has gained significant attention, the main aim of this study is to examine the factor that are affecting aspiring marketing-oriented entrepreneurs in terms of opportunity recognition. The proposed model includes earlier discussed factors in literature such as personality traits, risk-taking, alertness, prior knowledge, proactive personality, self-construal, besides with an entirely new factor fear of covid-19. Furthermore, this study investigates the relationship between the given factor and entrepreneurial intention as well as their relationship with opportunity recognition. Afterward, another aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between entrepreneurial intention and opportunity recognition, and entrepreneurial searching self-efficacy and opportunity recognition. To examine the proposed model, participants are asked to survey their statements about entrepreneurial opportunity recognition. The sample of this study consists of three hundred seventeen respondents, who declared their opinions about the importance of personality traits, risk-taking, alertness, prior knowledge, proactive personality, self-construal while recognizing opportunities as aspiring entrepreneurs. The results demonstrate that alertness, proactive personality, risk- taking ethical, and personality traits extravert are influential on entrepreneurial intention. In addition to that the results show that alertness and risk-takingrecreational are influential in opportunity recognition. Aside from that, the anticipated relationship between entrepreneurial intention, opportunity recognition, and entrepreneurial searching self-efficacy is supported.