Aksiyal spondiloartrit hastalarında renal rezistif indeksin değerlendirilmesi: Tedavi modaliteleri ile ilişkisi
Evaluation of renal resistive index in axial spondyloarthritis patients: The association with treatment modalities
- Tez No: 927578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Aksiyal Spondiloartrit Hastalarında Renal Rezistif İndeksin Değerlendirilmesi: Tedavi Modaliteleri ile İlişkisi Giriş ve Amaç: Aksiyal spondiloartrit (akSpA), ankilozan spondilit (AS) ve radyografik olmayan aksiyal spondilartriti (nr-akSpA) içeren boyun, sırt, bel ağrısı, ilerleyici omurga sertliği ile kendini gösteren kronik inflamatuar bir hastalıktır. AkSpA'da omurga ve sakroiliyak eklemlerin tutulumunun yanı sıra eklem dışı bulgular da yer almaktadır. Eklem dışı bulgulardan biri de böbrek tutulumudur. AkSpA hastalarında gelişen böbrek tutulumu önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Bu çalışmada akSpA hastalarında renal rezistif indeksin (RRİ) tedavi modaliteleri ile ilişkisi, böbrek tutulumu üzerine etkisi ve erken dönemde böbrek tutulumunu öngörmedeki sensitivite ve spesifitesini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji ve İmmünoloji Bilim Dalı'na başvuran akSpA tanısı ile takipli 105 hasta ve buna eşdeğer 52 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. AkSpA tanılı hasta grubu ise aldıkları tedavi modalitelerine göre 53 steroid olmayan anti inflamatuar (NSAID) kullanan ve 52 biyolojik ajan kullanan grup olarak değerlendirilmeye alındı. Hastaların demografik bilgileri, klinik özellikleri, hastalık aktivite skorları (BASDAI ve ASDAS-CRP), renal ultrasonografik değerlendirmeler (RRİ, pulsatilite indeksi (Pİ), sistol/diyastol oranı (S/D), renal volüm (RV), renal volüm/renal rezistif indeks (RV/RRİ) ve renal elastografi (RE) ) not edildi. Verilerin istatistiksel analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Renal Resistive Index in Axial Spondyloarthritis Patients: The Association with Treatment Modalities Objective: Axial spondyloarthritis (axSpA) is a chronic inflammatory disease which is characterized by neck, back and lower back pain and progressive spinal stiffness, including ankylosing spondylitis (AS) and nonradiographic axial spondyloarthritis (nr-axSpA). In addition to involvement of the spine and sacroiliac joints, extra-articular findings are also present in axSpA. One of the extra-articular manifestations is renal involvement. Renal involvement in patients with axSpA is an important cause of morbidity and mortality. In this study, we aimed to evaluate the association of renal resistive index (RRI) with treatment modalities, its effect on renal involvement and its sensitivity and specificity in predicting early renal involvement. Materials and Methods: A total of 105 patients with a diagnosis of axSpA who were admitted to the Department of Rheumatology and Immunology, Balcalı Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine, and 52 healthy controls were included in the study. The patient group diagnosed with axSpA was evaluated as 53 nonsteroidal anti-inflammatory (NSAID) treated and 52 biological agent treated groups according to the treatment modalities they received. Demographic data, clinical characteristics, disease activity scores (BASDAI and ASDAS-CRP), renal ultrasonographic evaluations (renal resistive index, pulsatility index, systole/diastole ratio, renal volume, renal volume/renal resistive index and renal elastography) were noted. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 package program was used for statistical analysis of the data.