Atmosferik koşullarda plazma ışımasının yara iyileşmesinde ve skar üzerinde kullanımının araştırılması
Investigation of the use of plasma emission in atmospheric conditions for wound healing and scar treatment
  1. Tez No: 927579
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇÖKELİLER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yara iyileşmesi, hasar gören dokuların onarımı ve yeniden yapılanmasını içeren karmaşık bir biyolojik süreçtir. İyileşme sırasında oluşan skar dokusu, yaranın kapanmasını sağlarken orijinal dokunun mekanik ve fonksiyonel özelliklerini tam olarak geri kazanamayabilir. Günümüzde, yara iyileşmesini optimize etmek ve skar oluşumunu en aza indirmek amacıyla çeşitli tedavi yaklaşımları geliştirilmiştir. Bu bağlamda, soğuk atmosferik plazma gibi yenilikçi teknolojiler, yara iyileşme sürecini düzenlemede ve skar dokusunu azaltmada potansiyel bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, soğuk atmosferik plazmanın yara oluşumu ve skar doku düzenlemedeki etkinliğini literatürde ilk kez dikişli ve dikişsiz yaralar üzerinde değişen güç, süre ve uygulama günü parametreleri altında plazma uygulamalarının etkilerine odaklanmaktadır. Plazma ışıması iki güç seviyesi (35 W ve 55 W), iki maruz kalma süresi (2 dakika ve 5 dakika) ve iki uygulama zamanlaması (cerrahi işlem anında ve cerrahi işlemden 24 saat sonra) kullanılarak uygulandı. Etkiler immünohistokimyasal testler, yara kontraksiyon analizleri rutin hematoksilin boyama ve TAS/TOS analizlerindeki parametreler kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex biological process that involves the repair and reconstruction of damaged tissues. While scar tissue formed during the healing process ensures wound closure, it may not fully restore the mechanical and functional properties of the original tissue. Today, various treatment approaches have been developed to optimize wound healing and minimize scar formation. In this context, innovative technologies such as cold atmospheric plasma have emerged as a potential alternative for regulating the wound healing process and reducing scar tissue formation. This study focuses on the effects of plasma irradiation with varying power, duration, and application timing parameters on sutured and non-sutured wounds, evaluating for the first time in the literature the effectiveness of cold atmospheric plasma in wound formation and scar tissue regulation. Plasma irradiation was applied using two power levels (35 W and 55 W), two exposure durations (2 minutes and 5 minutes), and two application timings (immediately during the surgical procedure and 24 hours after the procedure). The effects were evaluated using immunohistochemical tests, wound contraction analyses, routine hematoxylin staining, and TAS/TOS analysis parameters.