40-70 yaş arası bireylerin kolorektal kanser ve kolorektal kanser taramaları hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviors of 40-70 year old individuals about colorectal cancer and colorectal cancer screening
- Tez No: 927577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı 40-70 yaş arası bireylerin kolorektal kanser ve kolorektal kanser taramaları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Veri toplama araçlarımız iki formdan oluşmaktadır. Birinci form katılımcıların sosyodemografik verilerini, sağlık davranışlarını, kolorektal kanser bilgilerini ve kolorektal kanser tarama davranışlarını irdeleyen sorulardan oluşurken, ikinci form ise kolorektal kanser taraması inanç ölçeği (KKTİÖ) oluşturmaktadır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 345 bireyin yaş ortalaması 51,5±8,34 olup %20,3'ü altmış yaş üstüdür. Katılımcıların %55,4'ü (n=191) kadın, %84,3'ü (n=291) evli ve %53,6'sı (n=185) üniversite/ön lisans mezunudur. Katılımcıların %21,7'si (n=89) obez (BKI>29,9kg/m²) ve %39,7'sinin kronik hastalığı mevcut (n=137) olup, %11'inin (n=38) ailesinde KRK (Kolorektalkanser) öyküsü pozitiftir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aım: The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitude and behavior of individuals between the ages of 40-70 about colorectal cancer and colorectal cancer screening. Materıals Method: Our data collection tools consist of two forms. The first form consists of questions examining the sociodemographic data, health behaviors, colorectal cancer information and colorectal cancer screening behaviors of the participants, and the second form is the colorectal cancer screening belief scale (CCSBS). Results:The average age of 345 individuals participating in our study was 51.5±8.34, and 20.3% of them were over 60 years old.