Alzheimerlı hastalarda Cerebelum'un kantitatif analizi: MR temelli morfometrik çalışma
Quantitative analysis of the cerebelum in Alzheimer's disease patients: MRI based morphometric study
  1. Tez No: 927587
  2. Yazar: MUHAMMED EMRE YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT DOĞAN, DOÇ. DR. ALİ HAYDAR BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde gelişen yaşam koşulları yaşlı nüfusun artmasına neden olmaktadır. Artan yaşlı nüfusa bağlı olarak nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır. En sık karşılaşılan nörodejeneratif hastalık ise demansın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığıdır. Alzheimer hastalığı (AH) dünya çapında 50 milyondan fazla insanı ve aile yakınlarını etkileyen yaşam standardını bozan bir hastalıktır. AH fonksiyonel ve bilişsel birçok semptom gösterir. İnsan hayatını bu denli tehdit eden AH'nin kesin bir tedavi ve tanı yöntemi bulunmamaktadır. Ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalar AH'nin beynin çeşitli bölgelerinde patofizyolojik ve anatomik değişikliklere neden olduğunu ispatlamıştır. Biz de bu çalışma ile AH tanısı almış kişiler ile sağlıklı bireylerin manyetik rezonans (MR) görüntüleri üzerinden cerebellar hacim ve kalınlık karşılaştırılması yaptık. Böylece AH'nin beynin önemli bir bölümü olan cerebellum'da neden olabileceği anatomik değişiklikleri ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup, hasta grubu AH tanısı almış 65 yaş ve üzeri 30 (otuz) bireyden oluşmaktadır. Kontrol grubu 65 yaş ve üzeri AH dışı bir neden ile MR tetkiki yapılan 60 (altmış) olgu arasından seçilmiştir. AH olan grup ve kontrol grubu; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaşlılık sınıflandırılmasına göre toplam 6 alt gruba, cinsiyete göre toplam 4 alt gruba ayrılmıştır. Bu 90 olgunun VolBrain yazlımı ile cerebellum'una ait hacimsel ölçümleri yapılmış ve corteks cerebelli kalınlığı tespit edilmiştir. AH olan grup ve kontrol grubu arasındaki ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developing living conditions lead to an increase in the elderly population. The incidence of neurodegenerative diseases is also increasing due to the increasing elderly population. The most common neurodegenerative disease is Alzheimer's disease, the most common form of dementia. Alzheimer's disease (AD) is a disease that affects more than 50 million people and their relatives worldwide and impairs the standard of living. AD shows many functional and cognitive symptoms. There is no definitive treatment and diagnosis method for AD, which threatens human life so much. In addition, recent studies have proved that AD causes pathophysiological and anatomical changes in various regions of the brain. In this study, we compared the cerebellar volume and thickness on magnetic resonance (MR) images of healthy individuals with AD. Thus, we tried to reveal the anatomical changes that AD may cause in the cerebellum, an important part of the brain. Our study was a retrospective study and the patient group consisted of 30 (thirty) individuals aged 65 years and over diagnosed with AD. The control group was selected from 60 (sixty) subjects aged 65 years and over who underwent MRI examination for a reason other than AD. The AD group and the control group were divided into 6 subgroups according to the World Health Organisation (WHO) classification of old age and 4 subgroups according to gender. Volumetric measurements of the cerebellum of these 90 patients were made with VolBrain software and cortex cerebelli thickness was determined. Statistically significant differences were found in the measurements between the group with AD and the control group.