Model ve gerçek biyokütleden katalitik iyonotermal karbonizasyon yöntemiyle karbon temelli malzeme eldesi ve karakterizasyonu
Obtaining of carbonaceous materials from real and model biomasses by catalytic ionothermal carbonization method
  1. Tez No: 927598
  2. Yazar: BEYZA ÖZOYLUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF OSMAN DONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Fosil yakıt rezervlerinin azalması ve kullanımlarının sera gazı emisyonlarına yol açması gibi dezavantajlar, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin artmasına ve atık biyokütle yönetiminin önem kazanmasına yol açmıştır. Oda sıcaklığında sıvı tuzlar olarak bilinen iyonik sıvılar, düşük buhar basıncı ve düşük kaynama noktasına sahip, uçucu olmayan, iyonik iletkenliğe sahip, geri kazanılabilen maddelerdir. Bu özellikleri sayesinde biyokütle dönüşümü için önemli bir kullanım potansiyeli vadetmektedir. İyonik sıvılar biyokütleden karbon temelli malzeme elde edilmesinde çeşitli rollerde kullanılabilmektedir. İyonik sıvı ortamında görece yüksek sıcaklık ve kendiliğinden oluşan basınç altında kapalı kapta gerçekleşen karbonizasyon reaksiyonları iyonotermal karbonizasyon olarak adlandırılır. İyonik sıvıların iyonotermal karbonizasyon sürecine katkı sağlayan en önemli özelliklerinden biri ise karbon kaynağı olarak kullanılacak polar maddeler ile hidrojen bağı oluşturarak çözünürlüklerini önemli ölçüde artırabilmesidir. Tez kapsamında, model biyokütle olarak lignin, atık biyokütle olarak ise muz kabuğu kullanılarak farklı süre (2-4-8 saat) ve sıcaklıklarda (225°C, 250°C ve 275°C), [BMIM][FeCl4] (1-bütil-3-metilimidazolyum tetrakloroferrat) iyonik sıvısı ve grafen oksit katalizörü varlığında iyonotermal karbonizasyon işlemi gerçekleştirilerek elde edilen karbon temelli malzemelerin yapısal karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, farklı reaksiyon parametrelerinin ve kullanılan katalizörün elde edilen karbon temelli malzemenin yapısal özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The depletion of fossil fuel reserves and the resulting greenhouse gas emissions have led to an increasing demand for renewable energy sources and a growing emphasis on waste biomass management. Ionic liquids, also known as liquid salts at room temperature, are non-volatile and exhibit low vapor pressure, low boiling points, ionic conductivity, and recyclability. Due to these properties, they hold significant potential for biomass conversion. Ionic liquids can serve various roles in the production of carbon-based materials from biomass. Carbonization reactions occurring in a closed vessel under relatively high temperatures and spontaneously generated pressure in an ionic liquid environment are referred to as ionothermal carbonization. A key characteristic of ionic liquids in this process is their ability to significantly enhance the solubility of polar compounds—used as carbon sources—by forming hydrogen bonds with them. In this thesis, lignin was used as the model biomass, and banana peel as the waste biomass. Ionothermal carbonization was performed at different durations (2, 4, and 8 hours) and temperatures (225°C, 250°C, and 275°C) in the presence of [BMIM][FeCl4] (1-butyl-3-methylimidazolium tetrachloroferrate) ionic liquid and a graphene oxide catalyst. The structural characterizations of the obtained carbon-based materials were conducted, and the effects of various reaction parameters and catalyst usage on their structural properties were examined.