Açık kalp cerrahisi sonrası pulmoner komplikasyonların güncel risk skorlaması ile değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary complications after open heart surgery with current risk scoring
- Tez No: 927597
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPK), açık kalp cerrahisi sonrası iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyen önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Hastalarda açık kalp cerrahisi sonrası PPK riskini önceden tahmin edebilecek doğru ve kapsamlı bir preoperatif değerlendirme, komplikasyon oranlarını azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına büyük önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda PPK insidansını saptamak ve ARISCAT (Assess Respiratory Risk in Surgical Patients in Catalonia) risk indeksi ile diğer klinik ve intraoperatif faktörlerin PPK gelişimini öngörmede doğruluğunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma Mart-Eylül 2024 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi geçiren 120 hastada gerçekleştirildi. Hastalar PPK gelişen (grup I, n=34) ve PPK gelişmeyen (grup II, n=86) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup arasında hastaların demografik, intraoperatif ve postoperatif verileri ve gelişen komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Ayrıca hastanın yaşı, oksijen satürasyonu, son bir ayda geçirilmiş solunum yolu enfeksiyonu varlığı, hemoglobin düzeyi, cerrahi yeri ve tipi gibi değişkenlere dayalı olan ARISCAT risk skoru hesaplandı. Hastanın ARISCAT skoru, demografik verileri ve perioperatif faktörler ile PPK gelişimi arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışıldı. Bulgular: Çalışma kapsamındaki hastalarda PPK insidansı %28,3 (34 hasta) olarak saptandı ve en sık görülen postoperatif pulmoner komplikasyonlar; plevral efüzyon (%18, n=15), solunum yetmezliği (%16,6; n=20), pnömoni (%12,5; n=15) ve atelektazi (%6,6; n=8) olarak kaydedildi. Uzamış kardiyopulmoner baypas süresi (OR:1,023; p=0,001), preoperatif KBY varlığı (OR: 6,911; p=0,011) ve preoperatif KOAH veya astım hastalığı varlığı (OR:4,223; p=0,036) PPK gelişimi için bağımsız risk faktörü olarak saptandı. ARISCAT skoru ile PPK arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. Sonuç: Bu çalışmada elde edilen bulgular, PPK riskini belirlemede bireysel klinik faktörler yanında KPB süresinin de anlamlı şekilde etkin olduğunu vurgulamaktadır. ARISCAT skorunun ise PPK gelişimini öngörmede yararlı olmadığı saptandı. Açık kalp cerrahisi öncesinde yapılan kapsamlı bir risk değerlendirmesi ve KPB sürelerinin azaltılması PPK oranlarının azaltılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postoperative pulmonary complications (PPC) are an important cause of morbidity and mortality after open heart surgery, which adversely affects the recovery process. An accurate and comprehensive preoperative evaluation that can predict the risk of PPC after open heart surgery is of great importance to reduce complication rates and accelerate the recovery process. Objective: The aim of this study was to determine the incidence of PPH in patients undergoing open heart surgery and to evaluate the accuracy of ARISCAT (Assess Respiratory Risk in Surgical Patients in Catalonia) risk index and other clinical and intraoperative factors in predicting the development of PPH. Materials and Methods: This prospective observational study was performed in 120 patients undergoing open heart surgery between March and September 2024. Patients were divided into two groups: patients with PPC (group I, n=34) and patients without PPC (group II, n=86). Demographic, intraoperative and postoperative data and complications were compared between both groups. In addition, ARISCAT risk score was calculated based on variables such as age, oxygen saturation, presence of respiratory tract infection in the last month, haemoglobin level, surgical site and type. The relationship between the patient's ARISCAT score, demographic data and perioperative factors and the development of PPC was tried to be revealed. Results: The incidence of PPC was 28.3% (34 patients) and the most common postoperative pulmonary complications were pleural effusion (18%, n=15), respiratory failure (16.6%; n=20), pneumonia (12.5%; n=15) and atelectasis (6.6%; n=8). Prolonged duration of cardiopulmonary bypass (OR: 1.023; p=0.001), preoperative CRF (OR: 6.911; p=0.011) and preoperative COPD or asthma (OR: 4.223; p=0.036) were independent risk factors for the development of PPC. No significant association was found between ARISCAT score and PPC. Conclusion: The findings obtained in this study emphasise that CPB duration is significantly effective in determining the risk of PPC in addition to individual clinical factors. ARISCAT score was not found to be useful in predicting the development of PPC. A comprehensive risk assessment before open heart surgery and reduction of CPB duration will contribute to the reduction of PPC rates.