Mardin ili ortaokul öğrencilerin bedensel/kinestetik zekâ ile beden eğitimi dersine yönelik tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mardin ili örneği
Examining the relationship between physical/kinesthetic intelligence and attitudes towards physical education course of middle school students in mardin province: The case of Mardin province
  1. Tez No: 927645
  2. Yazar: ELİF ALGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mardin/Artuklu ilçesindeki ortaokul öğrencilerinin bedensel/kinestetik zekâ ile beden eğitimi dersine yönelik tutum düzeylerini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mardin/Artuklu'da eğitim gören yaş ortalaması 12,41± 1,34 yıl olan 164 kadın, 12,48± 1,01 yıl 180 erkek toplam 344 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği ve Bedensel/Kinestetik Zekâ Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical/kinesthetic intelligence and attitudes towards physical education courses among middle school students in the Mardin/Artuklu district. The sample of the study consists of a total of 344 students, including 164 females with an average age of 12.41 ± 1.34 years and 180 males with an average age of 12.48 ± 1.01 years, studying in Mardin/Artuklu during the 2022-2023 academic year. Data were collected using a Personal Information Form, the Physical Education Attitude Scale, and the Physical/Kinesthetic Intelligence Scale.