Deprem sonrası Hatay ilindeki Alzheimer hastalığı, Epilepsi, Multipl skleroz, Parkinson hastalığı tanıları bulunan kişilerin klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of post-earthquake clinical features of people with Alzheimer's, Epilepsy, Multiple sclerosis and Parkinson's disease in Hatay province
- Tez No: 927646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YAVUZ DEMİRAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu çalışmada Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Nöroloji polikliniğinde takip edilen, Alzheimer Hastalığı (AH), Epilepsi, Multipl Skleroz (MS) ve Parkinson Hastalığı (PH) olan hastaların deprem sonrasında klinik özelliklerinin, duygu durumlarının ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran 50 AH, 50 epilepsi, 50 MS, 50 PH olan toplam 200 gönüllü hasta ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen, 18 yaş üstü 200 katılımcıya yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve klinik özelliklerin yer aldığı form, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) doldurtulmuştur. Bulgular: AH olan katılımcıların %78'inde deprem sonrası klinik durumlarında kötüleşme, %84'ünde depresyon, %90'ında anksiyete, tamamında kötü uyku kalitesi bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the clinical features, mood and sleep quality of patients with Alzheimer's Disease (AD), Epilepsy, Multiple Sclerosis (MS) and Parkinson's Disease (PD) who were followed in the Neurology Outpatient Clinic of Hatay Mustafa Kemal University Hospital after the earthquake. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with 200 volunteer patients, 50 AD, 50 epilepsy, 50 MS, and 50 PD, who applied to the Neurology clinic of Hatay Mustafa Kemal University Hospital. A face-to-face interview was conducted with 200 participants over the age of 18 who agreed to participate in the study and were affected by the earthquake centered in Kahramanmaraş. The participants were asked to fill out the form prepared by the researcher that included sociodemographic and clinical characteristics, the Beck Depression Inventory (BDI), the Beck Anxiety Inventory (BAI), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Results: Of the participants with AD, 78% had worsening of their clinical condition after the earthquake, 84% had depression, 90% had anxiety, and all had poor sleep quality.